A világ legkülönlegesebb sziklaformációi és monolitjai

A természet sokszor egészen elképesztő formákat, színeket képes alkotni, melyek az őket körülvevő környezet szerves részeként festői látványt nyújtanak. Alábbi összeállításunkban a világ legkülönlegesebb és leghíresebb természet alkotta sziklaformációit, hegyeit és monolitjait mutatjuk be Izlandtól Kolumbiáig és Norvégiáig.

A Rio de Janeiro-i Cukorsüveg-hegy a világ egyik legismertebb sziklaformációjaForrás: Wikipedia/Donatas Dabravolskas

A világ legkülönlegesebb sziklaformációi és monolitjai

Meghökkentő sziklaalakzatok és monolitok Izlandtól Kolumbiáig

Fíllinn (Izland)

A Heimaey-szigeten látható Fíllinn, vagy Elefánt-szikla Izland déli partvidékén található. A bazalt kőzet alkotta különleges formájú sziklaalakzat feltehetően az Eldfell 1973-as kitörésekor keletkezett, amely Heimaey tájképét is jelentősen átalakította. A képződményen látható jellegzetes bazaltoszlopok a láva lassú lehűlésével és összehúzódásával jöttek létre, ami az oszlopos bazaltképződményekre jellemző hatszögletű oszlopokat hozott létre.

Egy izlandi mese szerint a szikla valaha egy igazi elefánt volt, amelyet az istenek bűvöltek meg. Miután megpihent a vízparton, a lény örök álomba merült, és kővé változott.

Az izlandi Elefánt-szikla vulkanikus tevékenység következtében jött létreForrás: Wikipedia/Diego Delso

Sigiriya (Sri Lanka)

Sigiriya, vagy más néven Oroszlán-szikla egy180 méter magas gránitszikla, melynek tetején egy ősi szingaléz sziklaerődítmény épült a Kr. u. V. században, Sri Lanka központi tartományában. A hatalmas sziklaformációt minden oldalról dzsungel veszi körbe. A csúcson kiépült erődített fellegvárat I. Kassapa király építtette, melyhez egy téglából és gipszből készült óriási oroszlán száján keresztül, galériák és lépcsők sora biztosította a le- és feljutást.

A szikla falaira színes freskókat készíttetett, a palotákat kertekkel vette körbe. A települést és a palotát a király halála után elhagyták, majd a XIV. századig buddhista kolostorként használták. Sigiriya ma, mint az ókori várostervezés egyik legjobban megőrzött példája, az UNESCO Világörökség része.

A Sri Lanka-i Sigiriya szikla tetején a Kr. u. V. században erődített palotakomplexumot építtettekForrás: Wikipedia/Binuka poojan

Ayers Rock (Ausztrália)

A 348 méter magas Uluru, vagy Ayers-szikla nagyjából Ausztrália közepén, a Northern Territory déli, sivatagos részén, Alice Springstől 335 km-re délnyugatra található. Az Uluru szent helyszín a helyi őslakosok, a Pitjantjatjara nép számára. A homokkő formáció környékén rengeteg forrás, víznyelő, sziklabarlang és ősi sziklarajz található.

1985-ban az ausztrál kormány visszaadta Uluru tulajdonjogát a helyi őslakos népnek, azzal a kitétellel, hogy a bennszülöttek 99 évre átadják azt a Nemzeti Parkok és Vadvédelmi Ügynökségnek, és közösen kezelik. Az első turisták 1936-ban látogatták meg a vörös monolit sziklát (színe a homokkőben lévő vasoxidból ered), 2000-re a látogatók száma évente elérte a 400 ezret. Uluru 1987 óta az UNESCO Világörökség része.

Az ausztráliai Ayers Rock a kontinens egyik leglátogatottabb természeti látványosságaForrás: Wikipedia/Tourism NT

Cukorsüveg-hegy (Rio de Janeiro, Brazília)

A Rio de Janeiróban, egy félszigeten, a Guanabara-öböl torkolatánál, a kikötő felett magasodó 396 méteres csúcs a süvegcukorról kapta nevét, mivel hasonlított a süvegcukrok kúp alakú öntőformájára. A XVI. századtól – a brazíliai cukornád kereskedelem fénykora óta – a cukrot főleg ilyen formában szállították a gyarmatokról Európába.

A hegy egyike annak a számos monolit gránit-és kvarchegynek, amelyek közvetlenül a Rio de Janeiro körüli vízpartokon emelkednek. A Cukorsüveg-hegyre – Morro da Urca érintésével – egy 65 fő befogadására alkalmas üvegfalú felvonó viszi fel a látogatókat a Morro da Babilônia tövében található földi állomástól. A Cukorsüveg-hegy a szomszédos Urca-heggyel együtt 2012 óta UNESCO Világörökség.

A Rio de Janeiro-i Cukorsüveg-hegyre panorámakabin szállítja fel az utasokatForrás: Wikipedia/Raphael de Siqueira Ferreira

Al Naslaa (Tayma oázis, Szaúd-Arábia)

Minden bizonnyal a világ egyik legkülönlegesebb és legrejtélyesebb sziklaképződménye a Szaúd-Arábiában található Al Naslaa-szikla, mely 50 kilométerre délre található a Tayma oázistól. A 6 méter magas és 9 méter széles homokkő szikla ugyanis – melynek általános formája a széleróziónak és a kémiai mállásnak köszönhető – középen egy szinte teljesen szabályos, egyenes rést alkotva kettétört.

Feltehetően a nyílás helyén egy repedés volt a sziklában, az erodálódott az évezredek során így. Mindkét rész egy-egy kis talapzaton egyensúlyozik, délkeleti oldalát pedig számos sziklarajz, úgy nevezett petroglifa díszíti. A sziklát, amely évezredek óta ugyanolyan állapotban lehet, mint ma, 1883-ban fedezte fel Charles Huber francia felfedező.

A Szaúd-Arábiában található Al Naslaa szikla a világ egyik legrejtélyesebb képződménye a közepén látható szabályos egyenes résnek köszönhetőenForrás: Wikipedia/Disdero

Devils Tower Rock (Wyoming, USA)

A Wyoming állam északkeleti részén található, 264 méter magas Devils Tower-szikla, vagyis Ördögtorony egy magmás kőzetből álló tanúhegy, egy kismélységi magmás képződmény, úgy nevezett lakkolit. A sziklát, mely az Egyesült Államok első nemzeti műemléke volt, 1906. szeptember 24-én Theodore Roosevelt elnök nyilvánította nemzeti műemlékké.

Az Ördögtorony – amelyet a helyi bennszülöttek Bear Lodge-ként, vagyis Medvekunyhóként ismernek – első dokumentált nem őslakos látogatói William F. Reynolds kapitány 1859-es Yellowstone-i expedíciójának tagjai voltak, míg első megmászói William Rogers és Willard Ripley, akik 1893-ban jutottak fel a hegy tetejére. A Bear Lodge a helyi lakota és varjú indiánok számára szent hely, melyhez számos indián legenda kapcsolódik.

A wyomingi Ördögtorony az USA első nemzeti műemléke volt, 1906-ban nyilvánították védett helyszínnéForrás: Wikipedia/Ben Stephenson from Cleveland

Preikestolen (Norvégia)

A norvégiai Preikestolen, Prédikálószék-, vagy Szószék-szikla 604 méterrel emelkedik a festői Lysefjorden fölé. A teteje egy körülbelül 25x25 méteres lapos felület, amely manapság népszerű turista célpont (2024-ben 300 ezer látogatója volt). A meredek szikla a fjord északi oldalán helyezkedik el, Strand település közelében.

A látványos képződmény az utolsó jégkorszak idején alakult ki, mintegy 10 000 évvel ezelőtt, amikor a gleccser szélei elérték a sziklát. A gleccser vize megfagyott a hegy hasadékaiban, és végül nagy, szögletes tömböket tört le, amelyeket később a gleccser magával sodort. A szikla népszerűségének köszönhetően több filmben is feltűnt már, így a Vikingek című történelmi sorozat második évadának utolsó epizódjában, valamint a Mission: Impossible – Fallout című akciófilm végén, bár itt az indiai Kasmírt jelenítették meg helyszínként.

A norvégiai Preikestolen szikla a bázisugrók egyik legkedveltebb helyszíneForrás: Wikipedia/Aconcagua

Piedra del Peñol, (Guatapé, Kolumbia)

A kolumbiai Antioquia megyében, El Peñol és Guatapé települések között található látványos monolit szikla – melyet a két városka nevéből adódóan El Peñol de Guatapé-nek is neveznek – 200 méterrel tornyosul a földfelszín felett. Tetejére az egyik oldalba épített 708 lépcsőn keresztül lehet feljutni belépődíj ellenében, de mindenképpen megéri megmászni a különleges formájú hegyet, mert csúcsáról lenyűgöző panoráma nyílik az ember szeme elé.

A sziklát – melyet a kolumbiai kormány 1940-ben nemzeti emlékhellyé nyilvánított – először 1954-ben mászta meg Luis Eduardo Villegas López, Pedro Nel Ramírez és Ramón Díaz. A geológusok szerint a Piedra del Peñol körülbelül 65 millió éves lehet, kvarc, földpát és gránit alkotják és létrejötte során ellenállt a mállásnak és az eróziónak.

A kolumbiai Piedra del Peñol csúcsáról lenyűgöző panoráma tárul az ember szeme eléForrás: Wikipedia/De Juan Gómez

 

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek