A világ egyik legnagyobb rejtélye, hogy miért épült fel körülbelül 5000 évvel ezelőtt a hatalmas Stonehenge Angliában. De most egy új tanulmány szerint végre választ kaphatunk.
5 ezer év után megoldották a Stonehenge rejtélyét
A tudósok szerint Wiltshire híres kőköre, a Stonehenge Nagy-Britannia három különböző szegletének egyesülésének szimbólumaként épült. Tudjuk, hogy a Stonehenge sziklás lapjait Délnyugat-Walesből és Skócia északkeleti részéből messzebbre szállították.
Tehát a University College London és az Aberystwyth Egyetem tudósai azt feltételezik, hogy a skót és walesi emberek saját helyi köveiket vitték le Wilshire-be, jó szándékú hozzájárulásként a szerkezet összeállításához. Ebben az értelemben a brit egység erőteljes – és nagyon korai – szimbólumát jelentette. A Stonehenge építői megkíséreltek „politikai egyesítést és közös identitást létrehozni Nagy-Britannia nagy részén, vagy akár egészében" – állítják a szerzők az Archeology Internationalben megjelent cikkükben.
Hozzáteszik: Ezek a rendkívüli és idegen sziklák összehozása távoli közösségeket szimbolizált. Stonehenge az emberek, a föld, az ősök és az égiek közötti egység monumentális kifejeződése volt.Az a tény, hogy minden köve távoli régiókból származott, egyedülálló a több mint 900 kőkör között Nagy-Britanniában, ami arra utal, hogy a kőkörnek politikai és vallási célja is lehetett" - mondta Mike Parker Pearson, a tanulmány vezető szerzője.
Annak ellenére, hogy Anglia, Skócia és Wales nem létezett fogalomként, amikor a Stonehenge 5000 évvel ezelőtt épült, tudjuk, hogy a szerkezet valóban mindhárom országot reprezentálja.
Napforduló ünnepségek
Évezredek óta úgy gondolták, hogy az emberek a nyári és a téli napfordulón is összegyűltek Stonehenge-ben, hogy rituálékat és szertartásokat végezzenek az évszakok változásával, a Nappal és az égbolttal kapcsolatban. Ez a hagyomány reneszánszát éli, ugyanis a napfordulókra tömegek érkeznek a világ minden tájáról az építményhez. Télen a neolitikus emberek a Stonehenge közelében, a közeli településfaluban, Durrington Wallsban is tartottak lakomákkal egybekötött ünnepségeket.
A Stonehenge eredete, beleértve azt is, hogy miért és hogyan épült, még mindig heves viták forrása. Az év elején elhunyt Timothy Darvill professzor véleménye szerint, a Stonehenge ősi naptárként szolgált, és segített az embereknek nyomon követni az év napjait. A brit kutató szerint a kövek egy-egy napot képviselnek egy hónapban, így az egész helyszín egy hatalmas időmérő eszköz.
Más elméletek szerint a gyógyítás kultikus központja, egy szent hely, ahol az ősöket imádták, vagy akár temető. Az UNESCO Világörökség része 1986 óta – írja a Dailymail.