Az Egyesült Arab Emírségekben, Dubajban egy különleges technikát, az úgynevezett felhővetést alkalmazzák, hogy növeljék a csapadék mennyiségét a rekkenő hőségben.
Így csinálnak mesterségesen esőt Dubajban
Idén áprilisban bejárták a világsajtót azok a felvételek, amelyek bemutatják, hogy özönvíz-szerű esőzés sújtotta Dubajt. Sokan gondolták úgy, hogy a magyarok által is kedvelt, ultramodern üdülővárosra lezúduló csapadék a gyakorta használt felhővetés miatt alakult ki.
Az Egyesült Arab Emírségek éghajlata nagyrészt száraz, nagyon kevés éves csapadékkal és perzselő hőmérséklettel, amely gyakran eléri a 40, de akár az 50 fokot is. A két legnagyobb város, Dubaj és Abu-Dzabi a Perzsa-öböl partján található, némi enyhülést biztosítva a csillogó világvárosoknak.
Az Egyesült Arab Emírségek kormánya azonban lenyűgöző lépéseket tett annak érdekében, hogy növelje a csapadék mennyiségét, ellensúlyozva az ország száraz éghajlatát.
Ez a kormány felhőalapú programja, a felhővetés, amely az ország vízbiztonságával kapcsolatos aggodalmak megoldása érdekében indult. De hogyan működik pontosan ez a folyamat?
Mesterséges esőcsinálás – Felhővetés
Nos, bizonyos értelmezésekkel ellentétben ez a folyamat nem a semmiből hoz létre felhőket.
Kell lennie néhány felhőnek, ami már eleve ott van, hogy a felhővetés technika működjön, amely még most is fejlesztés alatt áll.
Általában a folyamat magában foglalja a sófáklyák, valamint más apró ásványi anyagok, például ezüst-jodid bejuttatását a már meglévő felhőkbe. A fejlesztés hosszú ideje húzódik, az Egyesült Arab Emírségek felhőalapú programja eredetileg az 1990-es években indult, és azóta is együttműködnek a NASA-val és az Egyesült Államok Nemzeti Légkörkutatási Központjával. Az Egyesült Arab Emírségek Nemzeti Meteorológiai Központja áll a kutatás élén. 2022-ben az ország mintegy 311 felhőbevetési küldetést hajtott végre, ami közel 1000 óra repülésnek felel meg.
Harc az éghajlatváltozás ellen
Mariam Almheiri, az Egyesült Arab Emírségek korábbi klíma- és környezetvédelmi minisztere hangsúlyozta a projekt fontosságát. A The Nationalnak elmondta: „Bár az esőnövelés közvetlen célja a csapadék mennyiségének növelése, a talajvíz feltöltése és a fokozott édesvízellátás, ne feledkezzünk meg az eső szélesebb körű és messzemenő hatásairól a víz- és élelmiszer biztonságra, valamint a turizmusra és a száraz időjárás mérséklésére.
Ez az oka annak, hogy a felhővetés az Egyesült Arab Emírségek innovációs stratégiájának hét pillérének egyike a kutatás, a folyamatos innováció és az időjárás-módosítás összetett tudománya terén."
Azt is remélik, hogy a növekvő csapadékmennyiség segít enyhíteni az éghajlatváltozás hatásait, és jobb környezetet teremt az Egyesült Arab Emírségek idegenforgalmi ágazatának támogatásához – írja az Unilad.
Nézd meg, hogyan küzdött az utasszállító repülőgép a teljesen elárasztott repülőtéren 2024 áprilisában Dubajban: