A hihetetlen eset több mint egy évtizeddel ezelőtt történt. Egy svéd férfi két hónapra a teljesen behavazott autójában rekedt az egyik ijesztően kemény svéd tél extrém körülményei közepette. Orvosa szerint túlélését csak az "iglu-effektusnak" köszönhette.
Így élt túl a behavazott autóban - A kinti hőmérséklet -30°C volt
Az akkor 44 éves Peter Skyllberg 2011. december 19-én a Svédország északkeleti részén fekvő Umeå város közelében szorult be autójába – jelentette akkor az Aftonbladet svéd bulvárlap.
A kinti hőmérséklet -30°C körül volt, és a sűrű hó szinte teljesen beborította a járművet, a férfi pedig nem tudott kiszállni belőle.
Peter Skyllberget végül 2012. február 17-én – eltűnése után 60 nappal – fedezték fel, amikor két motoros szán haladt el a teljesen betemetett autó mellett, a szánon utazók pedig azt hitték, hogy az autó üres. Amikor letisztították az ablakot és benéztek, látták, hogy odabent mozog valami, ezért értesítették a mentőket.
Ebbe Nyberg, a helyszínre kiérkező helyi rendőr elmesélte, hogy a férfi hálózsákban volt, és "egy kicsit tudott beszélni, de nagyon rossz állapotban volt". Hozzátette, hogy a bajba jutott embernek azért sikerült túlélnie a kritikus időszakot, mert olvadt havat ivott, viszont semmi élelmiszerre utaló jel nem volt. A járműben csak egy üveg üdítőt, cigarettát és néhány képregényt találtak.
Az iglu-effektus
Dr. Ulf Segerberg, a Norrland Egyetemi Kórház tiszti főorvosa a férfi kezelése után elmondta, korábban még soha nem látott ehhez hasonló esetet. Megjegyezte, feltehetőleg csak a behavazott autója által keltett „iglu-effektusnak" köszönhette, hogy túlélte az esetet.
Az igluk még a fagypont alatti hőmérsékleten is meglepően biztonságosak lehetnek belül, mert a belső hőt (melyet a testhő és szerencsés esetben tűz vagy fűtőtest biztosít) a falak által biztosított szigetelés megtartja. A férfi autója, amelyet egy vastag hóréteg borított, gyakorlatilag szigetelőként viselkedett.
A hőforrás a férfi anyagcseréje volt, bár feltehetően ez a végére minimálisra csökkent. A testhő metabolikus folyamatok által keletkezik, melynek során a szervezet a táplálékot energiává alakítja, melléktermékként pedig hő keletkezik. Mivel a férfi hetek óta nem evett rendesen, az anyagcseréje nagyon lelassult, mégis tudott még annyi hőt termelni, hogy az – mint egy apró gyertya a sötétben – életben tartsa.
A hipotermia állapotában
"Az igluk belső hőmérséklete általában néhány fokkal 0 °C alatt van, és ha a bent tartózkodónak megfelelő ruhája van, képes túlélni ezt a hőmérsékletet, és megőrizni a testhőmérsékletét" - mondta Dr. Segerberg a Guardian szerint.
"Képes volt megőrizni a testhőmérsékletét, különben nem élte volna túl, mert mi, emberek nem tudjuk csökkenteni a testhőmérsékletünket, mint például a hüllők" – tette még hozzá.
Bár a fagytól némileg védve volt, testhőmérséklete 31 °C körülire esett – ami aggasztóan alacsony. Egy egészséges ember testhőmérséklete általában 37 °C körül van, a hipotermia, a kihűlés pedig jellemzően 35 °C körül alakul ki.
A férfi állapota valóban rendkívüli volt, noha az emberi testhőmérséklet nagyon szokatlan körülmények között képes lejjebb is csökkenni.
A legalacsonyabb feljegyzett testhőmérséklet 11,8 °C volt, amelyet egy 27 hónapos kisfiú esetében mértek, aki -7 °C-ban, nagyanyja lengyelországi otthonából kiszökve egy pizsamában és mezítláb kóborolt a környéken. A kisgyermeknek jelentős agykárosodás nélkül sikerült felépülnie, bár csak az extrakorporális membrán oxigénellátásának nevezett intenzív terápiának köszönhetően.
Skyllbergnek szerencséje volt, és csak egy átlagos kórházi kezelésre volt szüksége. Ennek ellenére története igazán figyelemreméltó, nemcsak a rendkívül alacsony hőmérséklet miatt, hanem azért is, mert rendkívül sokáig volt képes elviselni a szervezete az extrém körülményeket.