Ha jártál már külföldön, biztos te is észrevettél olyan sajátos szokásokat, amelyeket az emberek követnek. Bár a legtöbb ország szívesen fogadja a turistákat, hiszen a turizmus sok pénzt hoz nekik, fontos, hogy tartsuk be a helyi etikett szabályokat, hogy ne nézzenek ránk rossz szemmel. Ez egy módja annak, hogy áthidalhassuk a kulturális különbségeket, és közelebb kerüljünk az ott élőkhöz. Ismerj meg 5+1 olyan különleges szokást a világ különböző országaiból, amelyek betartásával elkerülheted a kínos félreértéseket.
Ismerj meg 5+1 olyan különleges etikett-szabályt a világ országaiból, amelyek betartásával elkerülheted a kínos félreértéseket.
1. Koreában a legidősebb személy kezd el enni először
Koreában nem számít, mennyire vagy éhes, nem kezdheted el az étkezést, mielőtt az asztalnál a legidősebb személy el nem kezd enni. Ha ezt a szabályt megszeged, előfordulhat, hogy legközelebb nem hívnak meg étkezésre valaki otthonába. Egy másik fontos szabály: ha inni szeretnél, kérned kell a melletted ülő személytől, mert a koreaiak egymás poharát töltik.
2. A teaivás Angliában bizonyos szabályokkal jár
Angliában a teafogyasztásnak hagyománya van, és vannak olyan dolgok, amiket nem illik teaidő alatt tenni. Például zajt csapni a kanállal, amikor kevergetsz, vagy benne hagyni a kanalat a csészében. Miután (csendben) megkavargattad a teád, tedd a kanalat a teáscsésze mellé, a tányérra.
3. A hal megfordítása Kína egyes részein
Kínában hagyomány, hogy egy egész halat szolgálnak fel étkezésként (egy tányéron). Az ország bizonyos részein azonban a halat úgy illik elfogyasztani, ahogy azt tálalják. A hal megfordítása balszerencsét jelent, mivel a halászhajó felborulásának jelképeként tekintenek rá.
4. Indiában nem illik otthagyni a tányérodon lévő ételt
Indiában az udvariasság jele, ha mindent elfogyasztasz a tányérodról. Az étel teljes elfogyasztása a tisztelet kifejezése, mivel az ételt szentnek tekintik.
5. Indonéziában a bal kezet a WC-használatra, a jobbat pedig az étkezésre használják
Néhány kultúrában, például Indonéziában, külön szerepet kap a két kéz: a bal kéz higiéniai célokra szolgál, ezért "WC-s kéznek" tekintik, és sértőnek találhatják, ha bal kézzel nyújtasz át nekik valamit. A jobb kéz viszont az étkezésre és a kínálásra van fenntartva.
+1 Kambodzsában a vécékhez locsoló fúvóka tartozik
Kambodzsában a vécékhez több jellegzetesség is társul. Először is, a nyilvános illemhelyek ritkák. Másodszor, a használt WC-papírt egy külön kosárba kell dobni, mert a szennyvízrendszerek gyakran nem tudják kezelni. Harmadszor, a fürdőszobákban locsoló fúvóka található, amit a személyes tisztálkodáshoz és a vécé öblítéséhez használnak.
Ebben a videóban további különcségeket is találsz a világ számos pontjáról: