A globális kockázati térkép feltárta a világ legveszélyesebb országait és városait az utazók számára. Izrael, Libanon és Irán a világ legveszélyesebb országai közé tartoznak 2025-ben a világkockázati térkép szerint, amely megmutatja, hogy az utazók hol vannak a legkevésbé biztonságban. De megmutatjuk a legbiztonságosabb országok listáját is.
Ezek a világ legveszélyesebb országai
A térkép a politikai erőszak, a társadalmi zavargások, az erőszakos és kisebb bűncselekmények, valamint az éghajlatváltozás kockázati tényezőin alapul, amelyeket a Safeture and Riskline elemzett az éves térképhez. Összességében 77 országban romlott a biztonsági helyzet. Burkina Faso, Líbia és Mianmar is felkerült a legveszélyesebb országok listájára.
De az Egyesült Királyság, valamint Franciaország, Spanyolország, Svédország és az Egyesült Királyság a „mérsékelt kockázatú" kategóriába került, Olaszországban, Hollandiában és Lengyelországban is megemelkedett a kockázat.
A kulcsfontosságú tényezők közé tartozik a fokozódó politikai nyugtalanság, a nyilvános tüntetések és a környezeti kihívások, például a viharok és az áradások.
Korábban a „szélsőséges" biztonsági kockázatot jelentő nemzetek listáján szerepelt Szomália, Szíria, Szudán, Jemen és Ukrajna, amelyek továbbra is magas kockázatú zónáknak minősülnek.
A biztonsági helyzet azonban javult más célállomásokon. Argentína, Örményország, Bosznia-Hercegovina, Kína, Marokkó és Kuba egyaránt elérte a második legalacsonyabb kockázati szintet, a „mérsékelt" kategóriát.
A legkevésbé biztonságos városok közé tartozik a jemeni Szanaa, a libanoni Bejrút és a gázai város.
Egy korábban rendkívül biztonságosnak minősített luxusnyaralóhely „közepes kockázattal" jár 2025-ben. A Maldív-szigeteken egyre nőtt a politikai instabilitás, a társadalmi feszültségek és a vallási szélsőségesség növekedésével párosulva, ami hozzájárult a pontszámok megváltozásához.
Az éghajlatváltozás növekvő következményei, mint például az áradások és a part menti erózió, szintén súlyosbítják a helyzetet.
Rossz egészségügyi ellátás
A térkép a helyi orvosi ellátást is figyelembe vette az utazóknak adott tanácsaikban. Kiderült, hogy az egészségügyi infrastruktúra különösen rossz olyan országokban, mint Afganisztán, Banglades, Kamerun, a Közép-afrikai Köztársaság, Haiti, Mianmar, Dél-Szudán, Szudán, Venezuela és Jemen.
Az ottani egészségügyi létesítmények nem megfelelőek, az alapvető gyógyszerekhez és a sürgősségi ellátáshoz való hozzáférés erősen korlátozott.
A Safeture and Riskline jelentése szerint azok a betegségek, amelyek a világ más részein könnyen kezelhetők lennének, ott valódi veszélyt jelenthetnek.
A világ legbiztonságosabb országai és városai
A legbiztonságosabb helyek Európában Németország, Svájc, Luxemburg, Belgium, Finnország, Izland és Norvégia, ahol a kockázatot „jelentéktelennek" ítélték. Az egyes városok biztonságát tekintve a svájci főváros, Bern a világ legbiztonságosabb városa, ezt követi Doha, Melbourne, Montreal, Muscat és Ottawa.
Szintén nagyon biztonságosnak tartják Szöult, Dél-Korea fővárosát, bár ez változhat, miután Yoon Suk Yeol, Dél-Korea elnöke hadiállapotot hirdetett, ami miatt a tüntetők összecsaptak a rendőrséggel és a katonasággal.
A világkockázati térképet a Safeture and Riskline fejlesztette ki, akik kezelik és elemzik a világméretű utazási kockázatokat – írja a Dailymail.
Az alábbi videó bemutatja a világ legbiztonságosabb országai közé tartozó Svájc legszebb látnivalóit: