Világszerte hivatalosan 900 000 sziget van, de egy közülük különösen egyedi. A sziget és élővilága olyan, mintha egy idegen bolygón járnánk, vallási szövegek szerint pedig ez lehetett az Édenkert.
Az Afrika melletti sziget és élővilága olyan, mintha egy idegen bolygón járnánk
A Socotra-szigeteknek nevezett szárazföld, egy a világ egyik legveszélyesebb országa, Jemen melletti szigetcsoport, amely az Indiai-óceánban található, több mint 200 mérföldre a szárazföldtől.
A Socotra-szigetcsoport négy különböző félsivatagos szigetből áll. Különleges állat-és növényviláguk miatt az utazóknak az az érésük támad, mintha nem is a Földön, hanem egy idegen bolygón járnának, a mindössze 250 km hosszú területen.
Socotra a Föld egyik legtávolabbi szigete, ami azt jelenti, hogy nem sokan tudják megtapasztalni rendkívül egyedi szépségét.
Az igazi Édenkert, a földi paradicsom?
Annyira egyedülálló, hogy az UNESCO „univerzális jelentőségűnek" minősíti, mivel kizárólagos a biológiai sokfélesége. 2008-ban a Világörökség része lett.
A szigeten található 825 növényfaj közül csaknem egyharmaduk kizárólag a Socotra területén található – és néhányan szép, epikus nevekkel büszkélkedhetnek. Leghíresebb a sárkányvérfa (Dracaena cinnabari), amely szinte úgy néz ki, mintha mesterséges intelligencia generálta volna.
Sajnos ezek a fenomenális fák veszélyben vannak az éghajlatváltozás következtében.
„A melegebb éghajlat miatt a föld kiszárad, míg Socotrában kevesebb monszun és köd van, amelyektől nagyban függ a fák nedvességtartalma" – magyarázza Dr. Alan Forrest.
Egy másik fenyegetés a fafajtára az, hogy a szigeten túl sok kecske lett, amelyek felfalják a fiatal palántákat, megakadályozva ezzel, hogy több sárkányvérfa váljon felnőtté.
Emellett a szigeten különleges palackfák is vannak; amelyeket csak egy Harry Potter-filmhez lehetne hasonlítani. Mindannyian emlékszünk a sikoltozó mandragóra növényekre, igaz? Nos, ezek a fák eléggé hasonlítanak rájuk.
De nem csak a növényvilága kizárólagos a szigetnek, hanem néhány hüllője és csigája is.
Az UNESCO szerint a hüllőfajainak 90 százaléka, és szárazföldi csigafajainak 95 százaléka nem fordul elő sehol máshol a világon.
Azt mondják, hogy a Socotra-szigetcsoport körülbelül 15-20 millió évvel ezelőtt fejlődött ki, amikor Arábia elvált az afrikai kontinentális lemeztől. Ez a részleg megnyitotta az Ádeni-öblöt, és Socotra Afrika ugyanazon a kontinentális tábláján maradt.
A sziget távoli elhelyezkedése az oka annak, hogy rendkívül exkluzív növények, hüllők és csigák találhatók ott, mivel a szigetnek nincs semmilyen külső, szárazföldi kapcsolata, mint a szorosabban kapcsolódó szigeteknek és országoknak.
Egyesek úgy vélik, hogy Socotra volt az Édenkert székhelye – amelyről több vallási szöveg is azonosan vélekedik –, de ezt nem erősítették meg. Akár az igazi Édenkertről van szó, akár nem, elképesztő hely!
Nézd meg a lenyűgöző szigetet videón is: