Mennyi az esélye annak, hogy egy aszteroida hamarosan eltalálja a Földet?

Mérlegelve a jövőbeli terveid, nem árt tudni, hogy mennyi az esélye annak, hogy egy aszteroida, vagy üstökös hamarosan eltalálja a Földet? Valószínűleg nem sok, de ez nem jelenti azt, hogy nem fog megtörténni és nem lesz egy újabb tömeges kihalás, minta dinoszauruszok esetében.

Mikor csapódik be egy aszteroida a Földbe? - illusztrációForrás: Shutterstock/Oliver Denker

Hamarosan egy aszteroida csapódik a Földbe?

Október 22-én elégett egy aszteroida a Föld légkörében a Csendes-óceán keleti részén. Ha nem hallottál róla, az azért van, mert csak körülbelül egy méter széles volt.

Egészen a közelmúltig nagyon ritka eseménynek számított egy aszteroida, amelyet időben észleltek az űrben, hogy előre jelezzék a becsapódását, de a 2024-es UQ aszteroida idén már a harmadik alkalom volt.

Eközben még sok aszteroida érkezik beharangozatlanul. Nincs minimális méret ahhoz, hogy valami aszteroidának minősüljön, így vitathatatlanul annak minősül az összes megmaradt üstökösdarab, amely fényshow-t produkál a közelmúltbeli meteorzáporok során, mint például az Orionidák vagy a Tauridák.

Jogosan érvelhetsz azzal, hogy ezek a tárgyak nem érik el a Földet, csak a légkört.
Még ha kötelező is a szárazföldi vagy tengeri ütközés, a meteoritok elég gyakoriak. A légkörünkkel való három előre jelzett találkozás közül az első, a 2024 BX1 aszteroida olyan töredékeket hozott létre, amelyeket Ribbeck meteoritoknak neveznek a leszállási helyhez legközelebb eső német falu után. Körülbelül 200-at gyűjtöttek össze annak ellenére, hogy a teljes tömeg kevesebb volt, mint egy nagy üveg üdítő.

Mi van a nagyobb meteoritokkal?

Egyes meteoritok problémát okozhatnak, ha véletlenül pont rossz helyen vagy, de ez nem az a fajta dolog, ami miatt az emberek aggódnak. Minél nagyobb egy objektum, annál kevesebb van belőlük a belső Naprendszerben, és ezért annál kevésbé valószínű, hogy befut hozzánk.

Kétféleképpen lehet kiszámítani annak esélyét, hogy valami veszélyes eltalálja a Földet.
Az egyik az, hogy minden olyan tárgyat megfigyelünk, amelynek pályája a Föld közelébe viszi, és kiszámítjuk annak esélyét, hogy eltaláljon minket, viszont teljes pontossággal nem lehet kiszámítani a pályájukat. Elméletileg egy másik aszteroida például eltérítheti az Apophist, így 2029-ben vagy 2036-ban elérheti a Földet, de ennek kicsi az esélye.

Illusztráció, ahogy egy aszteroida elhalad a Föld mellettForrás: Shutterstock/Stephane Masclaux

Ha egy dínógyilkos aszteroida méretű (körülbelül 10 kilométeres) objektum körözne a belső Naprendszer körül, és a következő néhány évszázadban rátalálhat a Földre, akkor tudnánk róla. Nemrég egy 100 méteres átmérőjű objektum kényelmesen, körülbelül 5,4 millió kilométerre haladt el a Föld felett, vagyis 14-szer olyan messze, mint a Hold. Ez elég nagy ahhoz, hogy eltaláljon egy várost, és az a tény, hogy az objektum jelölése 2024 VQ4, azt mutatja, hogy csak idén fedezték fel, ami azt jelzi, hogy még mindig rengeteg aszteroidát nem ismerünk. Ez nem egyedi példa, szintén a napokban a 2023-as WK3 16 holdtávolságban haladt el mellettünk, és majdnem háromszor szélesebb volt, mint a 2024-es VQ4.

A NASA nyomon követi a meteoritokat és üstökösöket az űrben

A NASA becslései szerint körülbelül 25 000 objektum található ebben a méretosztályban a belső Naprendszerben, és ezek körülbelül 40 százalékát megtaláltuk. Mivel az általunk ismertek egyike sem jelent nagy veszélyt, remélhetőleg az ismeretlenek sem, de nem lehetünk biztosak benne.

Viszont azt nem tudjuk előre, ha egy üstökös száguld be a külső Naprendszerből, ami a legjobb esetben is néhány évre előre szóló figyelmeztetést ad nekünk. Úgy gondoljuk, hogy a hosszú periódusú üstökösök, amelyek évszázadok óta nem kerültek a Nap közelébe, ritkábban csapódnak be. Ennek ellenére ezek a fenyegetések nagyobb hányadát adják, amelyek elég nagyok ahhoz, hogy az egész bolygóra kiterjedő károkat okozzanak.

Csillagászok ősi megfigyelései

A másik módszer a veszély kiderítésére a történelmi feljegyzések megtekintése.  Volt egy olyan drámai robbanás, amely 1500 embert megsebesített, még akkor is, ha senki sem halt meg. Ésszerű elvárni, hogy ilyesmi megismétlődjön a következő évtizedekben, még akkor is, ha fogalmunk sincs, hogy mikor.
A cseljabinszki eseménynél lényegesen nagyobb dologra az egyetlen közelmúltbeli példa az 1908-as Tunguszka. Nem tudjuk, hogy az ilyen események évszázadonként vagy évezredenként fordulnak-e elő, de nagyon valószínű, hogy ennél gyakoribbak.

A dinoszauruszok tömeges kihalását is egy becsapódott aszteroida okozta - illusztrációForrás: chaiyapruek youprasert/Shutterstock

Mi a helyzet egy akkora objektummal, amely kiirtotta a dinoszauruszokat és tömeges kihalást okozott?

Amennyire tudjuk, a Földet csak egyszer érte akkora meteor, hogy világméretű pusztítást okozzon, amióta az állatok körülbelül 600 millió évvel ezelőtt megjelentek. A Földnek legalább öt tömeges kihalása volt ezalatt, de úgy tűnik, hogy csak az utolsó történt egy aszteroidától, nem pedig a vulkántól.
Ennek alapján körülbelül egy a 600 millióhoz az esélye annak, hogy valami hasonló megismétlődjön egy adott évben. Még egy évszázadon keresztül is jóval kisebb az esély, mint egy a millióhoz – írja az Iflscience.

Nézd meg a szimulációt a 65 millió évvel ezelőtti aszteroida becsapódásról:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek