Hirtelen eltűnhet a Földközi-tenger

Mint minden szép dolog, a Földközi-tenger sem fog örökké létezni. Mivel a Föld két nagy tektonikus lemeze lassú mozdulattal összeütközik, nagy az esély arra, hogy a Földközi-tenger szó szerint eltűnik a bolygó felszínéről a jövőben.

Eltűnhet a Földközi-tenger - illusztrációForrás: Shutterstock

Eltűnhet a Földközi-tenger

Bolygónk kontinensei állandó (bár nagyon lassú) áramlási állapotban vannak. A földkéreg tektonikus lemezekre oszlik, amelyek a félig folyékony felső köpeny felett mozognak, ami a kontinensek fokozatos átrendeződéséhez és eonok során változatos geológiai jellemzők kialakulásához vezet.

A Föld jelenlegi kontinenseinek elrendezése – Afrika, Eurázsia, Amerika és így tovább – csak átmeneti. A kontinentális konfigurációk a múltban drasztikusan megváltoztak, és a jövőben is tovább fognak fejlődni a tektonikus lemezek mozgása miatt.

A Földközi-tengert leginkább az afrikai (núbiai) lemez fokozatos ütközése fenyegeti az eurázsiai lemezzel. Körülbelül 100 millió évvel ezelőtt ez a két lemez elkezdett konvergálni, fokozatosan bezárva közöttük az óceáni medencéket. Az európai Alpok-hegység maga is ennek az összecsapásnak az eredménye.

Európa jövője

De legalább biztosak lehetünk benne, hogy ezek a geológiai változások több millió évet vesznek igénybe, így a mozgási sebesség nagyon lassú egy új, szuperkontinens kialakulása közepette. Európa, ahogy ismerjük, becsúszna az afrikai lemez alá , és a tenger megszűnne létezni.

Ez csak egy lehetséges vetülete annak, hogy a Föld tektonikus lemezei hogyan fognak elmozdulni. Végül is a jövőbeli szuperkontinensek konfigurációjának előrejelzése bonyolult a lemeztektonika összetett és dinamikus természete, valamint az ezzel járó hatalmas időkeretek miatt.
A történelem azonban megmutatta, hogy a Földközi-tenger nagyon bizonytalan helyzetben van.

A Földközi-tenger Egyiptom partjainál, a Corniche sétánynálForrás: Dudinszky Francseszka

Egyszer már eltűnt a Földközi-tenger

Körülbelül 5,97 millió évvel ezelőtt következett be a messini sótartalom válságának nevezett esemény, amelynek során a Földközi-tenger mintegy félmillió évre hatalmas sós medencévé változott.
A tengerszint felborulása lehetetlenné tette, hogy az Atlanti-óceán a Gibraltári-szoroson keresztül a Földközi-tengerbe ömöljön, elvágva a létfontosságú vízellátásától. A Földközi-tenger térsége különösen érzékeny volt ezekre a változásokra, mert a bolygó viszonylag meleg és száraz zugában található, ami miatt a tengervize nagyon gyors ütemben elpárolog.

A jó hír az, hogy a Földközi-tenger valószínűleg nem tűnik el még sok millió évig, így nem kell rohanni a következő nyaralás lefoglalásával.

Feltéve, hogy elkerüljük a nukleáris háború, a kataklizmát okozó természeti jelenségek, az éghajlatváltozás és a globális járványkitörések egyre növekvő kockázatát, van némi esély arra, hogy a Homo sapiens szemtanúja lesz a Földközi-tenger lehetséges összeomlásának évmilliók múlva – írja az Iflscience.  

Az alábbi videóban megnézheted a Földközi-tenger legszebb szigeteit:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek