Karácsony New York-ban - Magyarok is ajándékoztak már Rockefeller fát

Karácsony New Yorkban. Fogalom. Pont olyan, mint a város. Mozgalmas, színes forgatag, meglepetésekkel és fényekkel teli, feledhetetlen. Karácsony New Yorkban a nagyvárosi ünneplés esszenciája, melynek középpontja a Rockefeller Center és a fa. 

Rockefeller Center előtti karácsonyfa, ami már ikonikus New York-ban karácsonykorForrás: MTI/EPA/Sarah Yenesel

Karácsony New York-ban és a magyar Rockefeller fa

Mi is ajándékoztunk már karácsonyfát!

Gaál Katalin, a Tengerentúlról jelentem blog írója mesélt a Fanny olvasóinak New York-ról, a Rockefeller Center előtti fáról, és a kinti ünnepekről. 

Az első fa a Rockefeller Centernél

Az első fát épp 80 éve, 1931-ben állították fel: papírból készített gömbökkel, tobozokkal, áfonya füzérekkel, konzervdobozokkal díszítették a Rockefeller Center épületegyüttesén dolgozó munkások szentestéjén. Az épületeknek még csak az alapjai álltak. A gazdasági világválság kellős közepén, ezek a kétkezi munkások hálájukat fejezték ki a gesztussal: hálásak voltak, hogy a válság idején volt munkájuk és volt mit a családjuk karácsonyi asztalára helyezniük. Azóta ez hagyománnyá vált, aki New Yorkba látogat decemberben, biztosan felkeresi a fát is.

Mióta kint élek, minden esztendőben meglátogatom a karácsonyfát, mert minden év más élményt nyújt. – meséli Katalin.

A New York-i Rockefeller Központ előtt felállított karácsonyfa fénydíszeinek ünnepélyes bekapcsolásaForrás: MTI/EPA/Jason Szenes

 Amikor csak tehetem, ott vagyok a fa érkezésekor is, amikor először beemelik a helyére. Minden fának saját egyénisége van. 2020 nehéz, súlyos veszteségekkel teli év volt a New York-iak számára. A fa meglepetést tartogatott. A fa a 270 km-es utat eredeti otthonától New York-ig nem egyedül tette meg. Egy kis bagoly bújt meg az ágai között. A madarat a fán dolgozó munkások találták meg és Rocky-nak nevezték el a Rockefeller Center után. Az egész város drukkolt, hogy a kis bagoly felépüljön a hosszú, kimerítő utazás után. Szerencsére, így is lett és a madárvédő egyesület néhány nap múlva visszavitte az erdőbe, ahonnan eredetileg származott és szabadjára bocsátotta. Rocky kalandjáról azóta gyermekkönyv is megjelent.

 Melyik volt a leggyönyörűbb?

– A 2012-es fa a magyar kapcsolat miatt volt az egyik legszebb számomra.

Rockefeller KarácsonyfaForrás: AFP/Matt Campbell

Ez volt a harmadik alkalom, hogy magyarok ajándékozták a fát a városnak. 2007-ben a magyar származású connecticuti Joe és Judy Rivnyak 25 méteres lucfenyőjére esett a választás. 2008-ban újra magyar származású család fája díszítette a Rockefeller Centert. A Varanyak család azzal a céllal ültette a fenyőfát, hogy egy nap New York City karácsonyfája lesz. Ez a fa volt az első karácsonyfájuk, amikor 1931-ben a család megérkezett az Egyesült Államokba. A szülők, Joseph és Mary Varanyak már nem érhették meg a nagy napot, de fiaik büszkén kísérték a 21 méteres fát a Rockefeller Centerbe. 2012-ben pedig a Balku család fájára esett a választás. Joe Balku 20 évesen, 1956-ban érkezett Amerikába, pénz, nyelvtudás, család és barátok nélkül.

"Az amerikai álmot álmodtam és sikerült. Keményen dolgoztam, szolgáltam az amerikai hadseregben, majd a leszerelés után benzinkutat vásároltam. Családot alapítottam és 1973-ban megvettem a telket a házzal. A fenyő már akkor is ott állt, ugyan még csak 6 méteres lehetett. A fenyőt a Sandy hurrikán érkezése előtt néhány héttel választotta ki a Rockefeller Center kertésze. Állandóan ki-be futkostam a 140 km/h-s szélben, hogy megnézzem, áll-e még. Szerencsére túlélte a hurrikánt és nagyon büszke vagyok, hogy az én fám okoz ekkora örömet. 76 éves vagyok és még soha életemben nem vettem részt személyesen a Rockefeller Center ünnepségén."- nyilatkozta Joe. Nem csoda, hogy nekem is ez volt a legszebb, csodálatos történet kapcsolódott hozzá.

Milyen fa jöhet számításba? Amilyen széles az utca!

Csak tradícionálisan norvég lucfenyő, amely nem lehet 20 méternél alacsonyabb, ám nem haladhatja meg a 33 métert, vagyis a manhattani utcák szélességét. A fa ágainak sűrűnek kell lennie ahhoz, hogy megtartsák az égőket és a hatalmas csúcsdíszt, viszont elég keskenynek ahhoz, hogy átférjenek a City-be vezető alagutakon, hidak alatt. A fát már valamennyi lehetséges módon szállították, a fa adottságainak, származási helyének megfelelően. Érkezett már teherautóval, úszott a Hudson folyón és jött repülőn is. A fa legtöbbször New England-ből, illetve a szomszédos, két államból, New Jerseyből vagy Connecticutból származik. A leghosszabb utat eddig az a fa tette meg, amelyet Kanada ajándékozott New Yorknak, 1971-ben.

Következik egy videó a 2024-es év fájának érkezéséről:

 

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek