A világ leghalálosabb tava annyi radioaktív hulladékot tartalmazott, hogy olyan mérgező volt, mint Csernobil

A világ leghalálosabb tava tó annyira radioaktív volt, hogy kevesebb, mint egy óra alatt képes volt embert ölni, és legalább annyira mérgező volt, mint Csernobil a katasztrófa után. A területet a mai napig a világ legszennyezettebb helyeként tartják számon, ahol még mindig nagyon veszélyes tartózkodni a magas sugárzás miatt.

A világ leghalálosabb, radioaktív tava szép, de olyan halálos, mint Csernobil voltForrás: Shutterstock/Tih0eBezumie

A világ leghalálosabb, radioaktív tava, Csernobilhoz volt hasonlatos

Az Oroszországban található Karacsáj-tó radioaktív hulladékok lerakóhelye volt.
Feltöltés előtt a tó 900 méter hosszú és 500 méter széles volt – ez messze van a világ legnagyobb tavától, a Kaszpi-tengertől, amely 1200 km hosszú.

A Karacsáj-tó csak egy kőhajításnyira van Oroszország egykor legjelentősebb nukleáris fegyvergyárától, a Majak Plutóniumgyártól. A telephelyen található nyers reaktorokat fegyverminőségű izotópok, például plutónium-239 és urán-235 létrehozására tervezték, amelyeket gyakran használnak atombombákhoz.

A Mayaknál történt balesetek sorozata a környező területek szennyeződéséhez vezetett. Emellett a gyár kivezette a nagy aktivitású radioaktív hulladékot közvetlenül a Karacsáj-tóba.

Halálos sugárzás a Karacsáj-tó környékén

Míg az oroszok azt állították, hogy 1957-ben abbahagyták a tó szemétlerakóként való használatát, a feltételezések szerint az 1990-es évekig folytatták.
Az 1960-as években a tó kezdett kiszáradni, ami radioaktív anyagot juttatott a levegőbe. Ezt követően állítólag 500 000 ember volt kitéve 185 petabecquerel sugárzásnak, ami hasonló a hirosimai atombombához – írja az Express.

Idővel a tavat feltöltötték betonnal, a projekt 2015-ben fejeződött be. Noha közel egy évtizede megszűnt a tó, a Karacsáj-tó továbbra is szerepel a Guinness-rekordok könyvében, mint „a valaha volt legradioaktívabb tó".

„A tó radioaktivitása a vizében és a tó medrét szegélyező radioaktív iszaprétegben egyaránt jelen van" - írja a honlap a hírhedt víztestről.
„Ugyanannak a tudóscsoportnak a mérései megállapították, hogy a tó körüli Föld fajlagos aktivitása 740 000 megabecquerel kilogrammonként, és ha csak a part közelében állsz, óránként 5,6 Sievert dózisnak lennél kitéve. Ez nagyon magas, 50 percen belül megölhet a sugárzás

A történelem legradioaktívabb tava címén túl az egykori Karacsáj-tó környékét a Worldwatch Institute a Föld legszennyezettebb helyének nevezte.

A Nuclear Engineering International szerint a tó körülbelül 4,44 exabecquerel (EBq) radioaktivitást halmozott fel kevesebb mint 1 négyzetmérföldnyi vízben, beleértve a cézium-137-et és a stroncium-90-et.

Amellett, hogy Karacsájt betonnal töltötték fel, azóta több réteg vízszigetelést is helyeztek a tetejére – írja az Unilad.

Ha többet szeretnél megtudni a Karacsáj-tóról, nézd meg az alábbi rövid dokumentumfilmet:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek