Megoldódott a Loch Ness-i szörny rejtélye a tudósok szerint

Az embereket régóta foglalkoztatja a Skócia második legnagyobb tavában élő mitikus lény, amelyet sokan látni véltek már, sőt fotókat is készítettek róla. Most viszont úgy tűnik, hogy a tudósok megtalálták a magyarázatot a Loch Ness-i szörny rejtélyére.

Skócia második legnagyobb tava a Loch Ness-i tó, a partján áll az Urquhart kastélyForrás: Hemis via AFP/GERAULT Gregory / hemis.fr/Gerault Gregory

Megoldódott a Loch Ness-i szörny rejtélye?

A tudósok legújabb elmélete szerint a Loch Ness-i szörny megfigyeléseikor valójában európai angolnákat láthattak. Az angolna hipotézis azt sugallja, hogy a különösen nagy Anguilla anguilla elég méretes lehet ahhoz, hogy azt higgyék az emberek, hogy egy mitikus, tóban élő állatot láttak. De vajon az angolnák statisztikái alátámasztják az elméletet?

A Loch Ness-i szörny mérete becslések szerint körülbelül 1-2 méter között mozog a Surgeon's Photograph alapján, és 15-20 méter a Flipper Photograph szerint.

Ha valódi, lehet, hogy angolna?

Ennek kiderítésére a kutatók a Loch Ness-i fogási adatokat vizsgálták, hogy megállapítsák az angolnák számát és átlagos testméretét, amikor kihúzták őket a hatalmas tóból, melynek partján Urquhart vára áll. Az adatok felfedték, hogy körülbelül 1 az 50 000-hez az esélye, hogy egy legalább 1 méter hosszúságú angolnát találjunk.

„Ez azonban nem egészen a „szörnyeteg feltételezése" – magyarázták a szerzők. „Valójában annak a valószínűsége, hogy egy 6 méteres angolnát találunk a Loch Ness-ben, lényegében nulla; túl alacsony ahhoz, hogy a használt szoftver megbízható becslést adjon."

Így, bár a nagy angolnák hasonlítanak a tó felszínére emelkedő, vízi állatról készült fotókra, nem valószínű, hogy rendkívül nagy állatok észleléséről van szó, hanem a tóban keletkező hullámjelenségekről, vagy az úszás közben látott különböző emlős vagy más állatok felbukkanásáról – írja az Iflscience.

Nessie, a Loch Ness-i szörny legendája évtizedek óta lázban tartja az embereketForrás: AFP/Andy Buchanan

Elég valószínűtlen tehát, de honnan jött az angolna hipotézis?

Az 1970-es években egy tudományos tévedés vezette Roy Mackal biológust arra a következtetésre, hogy nagy tömegű angolnák is létezhetnek a tóban, miután mintát vettek a csalikkal ellátott csapdákból. Ez nem egy teljesen nevetséges tézis, ha figyelembe vesszük Nessie meghatározó vonásait: egy fej ül a hosszú, karcsú nyakon, rendkívüli rugalmasság, mellúszók és sötét szín.

Mackal szintén korántsem volt egyedül, mivel más természettudósok azt javasolták, hogy a mega-angolnák átmenetileg átvándorolhatnak a Ness folyóból a skóciai tóba.

Viszont úgy tűnik, ez a rejtély nem köthető a „szuper méretű" angolnákhoz. De akkor mit látnak az emberek a tóban?

Ha többet szeretnél tudni a Loch Ness-i szörnyről, nézz bele a National Geographic dokumentumfilmjébe:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek