A nyugat-ausztráliai Wittenoom egykori bányászvárost a 2000-es évek elején törölték a hivatalos térképekről, mert még a lélegzetvétel is halálos ott.
A térképről is eltűnt a világ legveszélyesebb szellemvárosa
Nyugat-Ausztráliában, a Pilbara régióban, Perthtől 1420 km-re északra létezik egy szellemváros, az egykori bányászkolónia, Wittenoom, amelyet a 60-as években bezártak, majd a 2000-es években a hivatalos térképekről is letöröltek, mert annyira veszélyes. A helyi hatóságok pedig nem győzik figyelmeztetni a felelőtlen katasztrófaturistákat, hogy jobb, ha messze elkerülik a helyet, mert még a lélegzetvétel is halálos ott.
A régióban – ahol korábban pásztorkodás folyt az 1930-as évekig – 1943-ban indult meg a kék azbeszt, más néven krokidolit bányászata, amely valamennyi azbesztfajta közül a legveszélyesebb. A kék azbeszt egy hő- és tűzálló, nátriumban gazdag ásványi anyag, amelyet általában építőanyagokban, például tetőfedőkben, padlóburkolatokban vagy autó alkatrészekben használnak.
1947-ben megépült a bányát kiszolgáló város is, mely az 50-es évekre a Pilbara régió legnagyobb településévé nőtte ki magát. A hatvanas évek elején, termelésének csúcspontján a lakosság létszáma elérte a 20 ezer főt is, de 1966-ban végül bezárták az intézményt, mivel a bánya az azbeszt csökkenő jövedelmezősége miatt veszteséges volt, ugyanakkor a környéken rohamosan megugrott a daganatos megbetegedések száma.
Fokozott kockázat!
Felfedezték ugyanis, hogy az azbesztszálak belélegzése összefüggésbe hozható a rák kialakulásának fokozott kockázatával. A Penn Medicine szerint az azbeszt káros hatásának való kitettség két fő módon történhet. Egyfelől úgy, hogy „belélegezzük a mérgező részecskéket", másrészt „véletlenül lenyeljük".
„Ha az ember belélegzi, vagy véletlenül lenyeli az azbesztet, a mikroszkopikus rostok megakadhatnak a tüdejében, és évekig ott maradhatnak. Idővel gyulladást és hegesedést okoznak, ami rákhoz vezethet."
Az azbesztnek való kitettség tünetei általában nem jelennek meg azonnal, de a korai jelek „beleértve olyan tüneteket is, mint a köhögés vagy a légszomj" figyelmeztetőek lehetnek. „Mivel a tünetek általában kevésbé súlyos állapotokhoz kapcsolódnak, sokan nem fordulnak azonnal orvoshoz. [...] Az azbesztnek való kitettség által okozott rák kialakulása hosszú ideig is tarthat – van, ahol 20-50 év." A jelentések szerint Wittenoom azbesztfertőzöttségének következtében valójában több mint 2000 ember halt meg, és ez a szám még mindig növekszik, állítja az Aussie Towns.
Ma is aktuális a figyelmeztetés
A szennyezettnek nyilvánított terület 50 000 hektárt foglal magában, így jelenleg ez a legnagyobb szennyezett terület a déli féltekén. Egy 2011-es közleményben Nyugat-Ausztrália kormánya a várost „Ausztrália legnagyobb munkahelyi egészségügyi és biztonsági tragédiájának" nevezi , sőt a „csernobili és bhopali katasztrófával" is összehasonlítja. A várost végül 2007-ben törölték a nyugat-ausztráliai térképekről, és az életbe léptetett figyelmeztetések ma is kiemelten fontosak a helyszín meglátogatásával kapcsolatban.
A kormány hivatalos tanácsa: "MARADJ BIZTONSÁGBAN. NE UTAZZ WITTENOOMBA."
Biztonságosabb videón szétnézni a halálos városban: