Törökország örökké égő sziklái izgalmas mítoszok bölcsője

Törökország délnyugati részén, közvetlenül Antalya városa közelében, a gyönyörű tengerpart felett, örökké égnek a lángok. A Yanartaş égő sziklái, más néven Chimaera-hegy, az Olympos Beydagları Nemzeti Park részét képezik, amely egy fenséges mediterrán szépségű terület, ahol a letűnt korok mítoszai egy kicsit közelebb állnak a valósághoz.

Törökországban, a Chimaera-hegy örökké égő sziklái izgalmas mítoszok bölcsőjeForrás: Shutterstock/ Mazur Travel

Törökország örökké égő sziklái izgalmas mítoszok bölcsője

Törökországban virágzott és pusztult el Lycia ősi tengeri körzete. Egykor virágzó városainak szélfútta romjai szétszórtak a tengerparton, a fák között pedig rég elhagyott templomok falai bújnak meg, a magas hegyek őrzik őket.

A park tele van sziklás csúcsokkal, idilli türkizkék öblökkel és burjánzó sziklás strandokkal. De legkülönlegesebb látványossága kétségtelenül Yanartaş. Nem gyakran találkozol olyan lyukakkal a földön, ahol a lángok soha nem szűnnek meg égni.

Míg az örökös tüzek látványa szokatlan, tudományos magyarázata van a különös eseménynek.
A lángokat a földből feltörő metángáz okozza, amely a légkörrel találkozva robbanásveszélyes hatást vált ki.

Úgy gondolják, hogy a Yanartaş terület a természetes metánkibocsátás egyik leggyúlékonyabb helye a Földön. A szellőzőnyílások alatti magmás kőzetek tele vannak ruténiummal, és az anyag erőteljes katalizátorként működik a metánképződésben.

A Törökországban található Chimaera-hegy örökké lángolForrás: Shutterstock/Dimos

„1997-ben fedeztem fel először ezt a helyet, és lenyűgözött" – mondja Ibrahim Genc, több mint 25 éve professzionális idegenvezető, aki rendszeresen visz csoportokat, hogy megnézzék a látványos helyszínt. „Törökként rögtön elvicceltem, hogy itt lehet finom kebabot sütni."

A látogatók egy kővel borított ösvényen közelednek a Tahtalı Dağı hegy alatt, majd egy egyhektáros területre jutnak, ahol enyhe gázszagtól és a kabócák ritmikus hangjától elszórtan tüzes szellőzőnyílásokkal találkoznak a sziklás felszínen.

Szürreális látvány, de egyben megnyugtató is, köszönhetően a környező fenyőfáknak és a távoli Földközi-tenger csillogó kékjének. A hangulatot fokozzák Héphaisztosz templomának romjai – nehéz elképzelni jobb helyet a görög tűzisten imádatára.

Héphaisztosz templomának romjai is itt találhatókForrás: Shutterstock/Mazur Travel

Az égő sziklák egy védett kulturális terület részét képezik, amelynek bejárata Çıralı tengerparti falu északi határán található. Yanartaş elérése egy meglehetősen egyszerű, 30 perces túra felfelé, gyönyörű tájon keresztül.
A legjobb időpont szeptember közepétől november végéig, vagy március közepétől május végéig tart" – ajánlja Genc, hozzátéve, hogy az esték még varázslatosabbá teszik a látogatást. A lángok élénkebben égnek, a szürkület pedig átöleli az inspiráló Olympos park tájat. A park este 8 órakor bezár.
A déli órákat legjobb elkerülni a forró nyári hónapokban, amikor a dél-törökországi hőség és a közvetlen napfény megpróbáltatásokat okozhat.

Genc viccelődése ellenére nem tanácsos bármilyen kebab grillezéssel próbálkozni. A sziklák állami védelem alatt állnak, és ennek jogi következményei lehetnek.
Könnyen belátható, hogyan vált ez a hely legendák forrásává. Képzeld el, hogy egy líciai az ie. 13. századból látja a tüzet a hegyek alól, miközben békésen túrázik az erdőben.

A görög mitológia Chimaera történetét meséli el, ami egy tűzokádó háromfejű fenevad, amely rettegésben tartotta Lykiát. „Elülső részében oroszlán volt; hátuljában egy sárkány; a közepén pedig egy kecske, aki félelmetes lángot lehel ki" – írta Hésziodosz ókori görög költő.

Chimera, a mitológiai lényForrás: Shutterstock/Krikkiat

Homérosz Iliász című eposzában is feltűnik

Ha van szörny a görög mitológiában, azt általában egy hős öli meg. Ez volt Chimaera sorsa. Az ókori görög költő, Homérosz az Iliász című eposzában azt írta, hogy Iobates líciai király megbízta Bellerophont (leginkább a szárnyas Pegazus lovaglásáról ismert), hogy ölje meg a Chimaerat.
„Bellerophon pedig megölte őt, bízva az istenek jeleiben" – írta Homérosz. A vadállatnak esélye sem volt.

Bár szórakoztató elképzelni egy mennydörgő csatát egy repülő lovagló hős és a háromfejű szörny között az Olympos Nemzeti Park díszlete között, a legvalószínűbb, hogy Chimaera nem egy lény volt, hanem a hegy, ahol oroszlánok élhettek és kecskék kóborolhattak. A fenevad tüzét eközben a Yanartaş biztosította.

„Bellerophon lakhatóvá tette a hegyet, amiről azt mondják, hogy „megölte Chimaerát" – írta az első századi középkori tudós, Sevillai Izidor Etymologiae című művében.

Az Olympos Beydagları Nemzeti Park a természet és a történelem szerelmeseinek egyaránt csemege.

Olympos varázslatos városa és környéke

Olympos ősi romjai sok turistát vonzanakForrás: Shutterstock/ Frank Lambert

Ez ad otthont az ősi Olympos város lenyűgöző romjainak is. A tenger és a hegyek között egy félelmetes folyóvölgyben található a város, amely egy ablak a Lycia régmúlt életébe. A helyszín az ie 3. századból származik, és egy színházat, bazilikát, fürdőt és egy sor sírt tartalmaz.

A tengeri líciai erőmű, az Olympos egy hosszú és széles sziklás tengerparton csúcsosodik ki. Bár közel van Çıralıhoz, a szakasz nagyon elszigeteltnek és meghitt. A Genovese erőd középkori falainak maradványai a sziklákba vésve még romantikusabbá teszik a tájat.

A régió legmagasabb panorámáját az Olympos Teleferik, 2365 méter magasba emelkedő felvonó nyújtja a Tahtalı Dağı csúcsára, ahol a kalandvágyó látogatók kipróbálhatják a siklóernyőzést – írja a CNN.

Nézd meg az alábbi lenyűgöző felvételen milyen gyönyörű a Chimaera-hegy és környéke:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek