Csernobil átka – A Föld legveszélyesebb tárgya két nap alatt megöl, ha 5 percig nézed

Míg a csernobili katasztrófa csaknem négy évtizeddel ezelőtt történt, az emberek a mai napig tanulnak új dolgokat a robbanásról. Ráadásul ott rejtőzik a Föld legveszélyesebb tárgya is, amely két nap alatt megöl, ha 5 percig nézed.

A csernobili reaktorrobbanás után elsőként harcoló tűzoltók emlékműve. A férfiak nem viseltek semmilyen felszerelést a radioaktív sugárzás ellenForrás: Shutterstock/Barbara Bednarz

Csernobil átka – A Föld legveszélyesebb tárgya két nap alatt megöl, ha 5 percig nézed

1986-ban a csernobili atomerőmű 4. számú reaktora felrobbant Ukrajnában, és halálos mennyiségű sugárzást bocsátott ki a légkörbe. Ez az egész világon elterjedt, de a három leginkább érintett ország Fehéroroszország, Oroszország és Ukrajna volt.

Körülbelül 30 ember halt meg a reaktorrobbanásban, és bár az ENSZ becslése szerint csak 50 haláleset tulajdonítható közvetlenül a katasztrófának, a következő években több ezer ember halt meg sugárterhelés következtében.

Évtizedekkel az atomkatasztrófa után az emberek ma már tudják, hogy tartózkodjanak Csernobil egyes részeitől, mivel még mindig veszélyes a látogatás – de a munkások hónapokkal a robbanás után bementek a reaktorba, és valószínűleg nem vették észre, milyen károkat okozna nekik.

Nyolc hónappal a baleset után beléptek a 4-es reaktorba, és felfedeztek egy fekete, lávaszerű anyagot, amely a reaktormagból folyik. A megkeményedett masszát elnevezték „elefántlábnak".

A Föld legveszélyesebbnek mondott objektuma a szakértők szerint nagyrészt coriumból áll, amely a történelem során mindössze ötször alakult ki természetes úton.

Mitchell T. Farmer, veterán nukleáris mérnök és az Argonne National Laboratory programmenedzsere elmagyarázta a HowStuffWorks-nek, hogy a corium „nagyon hasonlít a lávára, egy feketés oxidos anyagra, amely lehűléskor nagyon viszkózussá válik, és úgy folyik, mint a ragadós olvadt üveg".

A közösségi médiában az utóbbi időben újra felbukkantak a nukleáris katasztrófa során kialakult tárgyról készült videófelvételek, ahol Hazmat-öltönyben kutatók egy csoportja látható az „elefántlábnál".

1986-ban a „láb" sugárzási szintjét 10 000 röntgen/óra értékben mérték. Mindössze 50-100 röntgen elegendő ahhoz, hogy egy személyben sugárbetegséget okozzon.

Valószínűleg nem voltak tudatában annak, hogy az objektum milyen végzetesnek bizonyulhat, mivel a Nautilus tudományos magazin szerint 30 másodpercnyi expozíció után a sejtek vérzésbe kezdenek.

Mindeközben négy percnyi expozíció hányást, hasmenést és lázat válthat ki, és öt perc (300 másodperc) az „elefántláb" közelében tartózkodva ilyen sugárzási szint mellett két napon belül halált okozhat.

Annak ellenére, hogy a robbanás óta csaknem 40 év telt el, a tömeg még ma is nagyon radioaktív – és a becslések szerint még több tízezer évig az is marad – írja az Unilad.

Ha többet szeretnél megtudni a csernobili atomkatasztrófáról, nézd meg az alábbi dokumentumfilmet:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek