A Niagara-vízesés sötét titka - Egy máig tisztázatlan haláleset

1969-ben a mérnökök elterelték a Niagara-vízesés amerikai oldalának víztömegét, hogy tanulmányozhassák a sziklafalat, illetve az erózió hatásait, amikor egy máig tisztázatlan ügyre derült fény.

A Niagara-vízesésnél történt egy máig tisztázatlan haláleset

Akik jártak már az USA és Kanada határán elterülő Niagara-vízesésnél, vagy akár csak filmen látták, pontosan tudják, hogy a természeti képződmény milyen monumentális erőt mozgat meg nap, mint nap.

A vízesés felett másodpercenként 3160 tonna víz folyik át az Amerikai-zuhatag és a szintén az amerikai oldalon található Menyasszonyi fátyol-zuhatag felett. A víz csaknem 10 méter/másodperc sebességgel zuhan a mélybe és óriási erővel csapódik a vízesés aljába.

1969-ben egy fél évig tartó projekt keretében az US Army Corps of Engineers mérnökei elterelték a vízesés amerikai oldalának víztömegét, hogy alatta tanulmányozni lehessen a zuhatag sziklafalát, illetve a területen zajló erózió mértékét. A máig egyedülálló látványosság során – amikor fél évre kiszáradt a híres vízesés – az American Rapids kilátó felett egy hatalmas földgátat építettek, amelynek segítségével a kanadai oldal felé, a Patkó-zuhatagba terelték a Niagara-folyó vizét.

A Patkó zuhatag is rejthet nem várt meglepetéseket, például akár holttesteket  - illusztrációForrás: Songquan Deng/Shutterstock

Holttestekre bukkantak 

Amikor a teljes víztömeg eltűnt, és már csak a sziklás, sáros folyómeder maradt, a szakemberek egy férfi és egy nő maradványaira bukkantak. A hátborzongató eset legalább annyira foglalkoztatta a közvéleményt, mint maga a gigantikus terv, hogy fél évre teljes mértékben víztelenítik a zuhatagot, így a The Toronto Sun már másnap lehozta a rejtélyes ügy részleteit – legalábbis, amit tudni lehetett róla.

Eszerint először egy nő már bomló maradványait fedezték fel, s csak másnap a férfiét, akit eredetileg kerestek, ugyanis őt látták, ahogy a mélybe vetette magát. Azonban évtizedekkel a maradványok előkerülése után sem egyértelmű a holttestek személyazonossága, illetve – legalábbis a nő esetében, hogy mikor és hogyan került a vízesés aljára.

A két emberi maradvány mellett persze több millió érmét is találtak a kutatók, melyeket az ide érkező turisták véletlenül, vagy szándékosan ejtettek a vízbe. Ami a fél éves projektet illeti, a szakemberek végül úgy döntöttek, hogy túl költséges lenne az Amerikai-zuhatag lábánál található sziklák eltávolítása, így mindent hagytak úgy, ahogy a természet eredetileg megalkotta.

Végül a vizet visszaengedték az amerikai oldalon is az eredeti medrébe, hogy az ismét elfedhesse a vízesés valamennyi titkát. Napjainkban a Niagara-vízesés több mint 4 millió kilowatt elektromos áramot állít elő, amelyen az USA és Kanada osztozik - írja az Unilad

Nézd meg, hogy festett a leeresztett Niagara-vízesés:

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek