7 úti cél, ahol nem nézik jó szemmel a tűsarkút és a sminket

Az utazás során nemcsak a helyi látványosságok megismerése a fontos, hanem a helyi öltözködési szokások tiszteletben tartása is. Egyes országokban szigorú kulturális és vallási szabályok érvényesek az öltözködésre is (főleg a nőkére), amelyeket megszegve könnyen kellemetlen helyzetekbe kerülhetsz, sőt, bizonyos helyeken akár büntetés is járhat értük.

Ezekben az országokban komolyan veszik az öltözködést, vigyázz, ha itt nyaralsz!Forrás: Shutterstock/ Rido/Shutterstock

Miért fontosak az öltözködési szabályok utazáshoz?

Ezekkel az úti célokkal vigyázz

Persze érthető, hogy amikor nyaralni mész, a legjobb formádat akarod hozni, és az indulás előtti napokat a fodrásznál, körmösnél töltöd, és a bőröndbe is a legcukibb ruhadarabok kerülnek. De az öltözködési szabályok különösen fontosak, ha olyan országokba látogatsz, ahol szigorú vallási vagy kulturális normák vannak érvényben, és akár egy fedetlen női váll is komoly problémákat okozhat. Nézzük, hol érdemes alaposan átgondolni, hogy nőként mit viselsz, még akkor is, ha otthon te vagy a főnök.

Japán

Bár a divat és a stílus fontos, a helyiek értékelik az egyszerű, ápolt külsőt, és a feltűnő öltözéket a legtöbb helyen kerülendőnek tartják. Japánban a visszafogott megjelenés és a tiszteletadás kiemelkedő szerepet játszik, különösen a szentélyek és templomok látogatása során. A körömcipő és a harsány smink itt könnyen visszatetszést kelthet.

A miniszoknyát és a mélyen dekoltált ruhákat szintén nem fogadják el jól, különösen vallási helyszíneken. Az olyan eseményeken, mint a szentélylátogatások vagy a tea ceremóniák, az egyszerű, kényelmes és szerény ruházat a leginkább elfogadott.

Tokyo, JapánForrás: Shutterstock/Stockbym

Indonézia

Indonéziában, különösen Balin, a helyi vallási és kulturális szokások nagy hangsúlyt fektetnek a szerénységre és tiszteletadásra, különösen a templomok látogatása során. A látogatóknak sarongot (helyi kendőt) kell viselniük, amely eltakarja a lábakat, és a nőknek a vállukat is fedniük kell.

A túlzott smink és a feltűnő ruházat, mint például a körömcipő vagy a miniszoknya, itt nemcsak helytelennek, hanem tiszteletlenségnek is számítanak. A vallási helyek látogatásakor mindig érdemes visszafogott ruházatot választani, és minimalizálni a feltűnő sminket.

IndonéziaForrás: Shutterstock/ Stevalf Pic Studio

Balin kívül, a konzervatívabb muszlim területeken, például Java vagy Sumatra egyes részein, a nők számára elvárt, hogy fedjék a vállukat és lábukat. A szűk, rövid ruházat itt kifejezetten kerülendő, mivel az iszlám jog szigorúan előírja a szerény megjelenést. A turistáknak is alkalmazkodniuk kell ezekhez a szabályokhoz, és ha valaki megszegi az öltözködési normákat, akár bírság is kiszabható. Az olyan helyeken, mint Aceh, az iszlám törvények különösen szigorúak, és itt a turistákra is kiterjedhetnek.

India

A legtöbb helyen a nőknek elvárják, hogy takarják el a vállukat, lábaikat, és a testüket szorosan követő ruhák viselése sem elfogadott. A nagyvárosokban, mint Delhi és Mumbai, a divatos, modern öltözködés elfogadottabb, de a vallási és kulturális helyszíneken még mindig szigorúan figyelik az öltözködési normák betartását. A nyugati turistákat is figyelmeztethetik, ha túl feltűnően öltözködnek, mivel az indiai társadalom egyes részeiben ez tiszteletlenségnek számít.

Indiai öltözködésForrás: AFP/Himanshu Sharma

A konzervatívabb régiókban, például Rajasthan, Uttar Pradesh vagy Bihar egyes területein, a nők számára a test fedése kötelező, és ha nem tartják be a szabályokat, komoly következményekkel szembesülhetnek. A fedetlen testtel való közlekedés akár bírságot vagy szélsőséges esetben börtönbüntetést is vonhat maga után, főként olyan részeken, ahol az iszlám vagy hindu vallás szigorúbb szabályai érvényesek.

Marokkó

Marokkóban, különösen a konzervatívabb területeken, mint a kisebb városok és falvak, az öltözködés szigorúan szabályozott. A miniszoknya vagy a fedetlen női vállak, karok és lábak elfogadhatatlannak számítanak. Vallási helyszíneken, például mecsetek környékén, különösen fontos, hogy tiszteletben tartsd az öltözködési szabályokat, ne vond magadra a figyelmet, vagy a helyiek rosszallását. A hatóságok is figyelmeztethetnek az öltözködésre, és bár a bírság nem gyakori, a helyi szabályok megsértése tiszteletlenségként kezelhető.

Marokkóban szigorú szabályok vonatkoznak az öltözködésreForrás: Shutterstock/Davideangelini

Mindig viselj hosszú nadrágot vagy szoknyát, és gondoskodj arról, hogy a vállad fedve legyen. A nőknek érdemes kendőt is hordaniuk, különösen, ha vallási helyszíneket látogatnak meg.

Törökország

Bár a nyaralóhelyeken és a fővárosban a nyugati divat a hétköznapi, Törökországban az öltözködési normák meglehetősen szigorúak. Például a mecsetekbe való belépéskor nőknek és férfiaknak egyaránt takarniuk kell a vállukat, karjukat és lábukat. A nőknek ezen felül kendőt is kell viselniük. A miniszoknya, mélyen kivágott ruhák vagy körömcipő, amelyek gyakran kihívónak tekinthetők, tiszteletlenségnek számítanak. A konzervatívabb régiókban még inkább szükséges figyelembe venni az öltözködési normákat. Ha Törökországba utazol, mindig legyen nálad egy kendő és hosszú szoknya vagy nadrág.

Fiatal kurd nők tradicionális ruhákban csoportos szelfit készítenek egy fesztiválon az észak-iraki Zakho városban, a török határ közelében, az autonóm kurdisztáni régióban.Forrás: AFP/Ismael Adnan

Irán

Iránban az öltözködési szabályok rendkívül szigorúak, különösen a nők számára, mivel az ország szigorúan követi az iszlám jog, a saría előírásait. A törvény előírja, hogy a nők fedjék a hajukat és karjukat, valamint laza, testet nem követő ruházatot viseljenek. Ez általában csadort vagy hidzsábot jelent, amelyek a hajat és a test nagy részét elrejtik.

A nők arca fedetlen maradhat, de a túlzott smink nem ajánlott. A szigorú muszlim törvények alapján, ha egy nő nem tartja be ezeket az előírásokat, bírságra, fizikai büntetésre, vagy akár börtönbüntetésre is számíthat. Az utcán is alkalmazott morálrendőrség (Gasht-e Ershad) gyakran ellenőrzi a szabályok betartását.

Dizin, IránForrás: Flickr.com

Az öltözködési szabályok alapvetően az egész országra vonatkoznak, de nem mindenhol egyformán szigorúak. A legnagyobb városokban, mint Teherán, némileg lazábbak lehetnek, és a helyiek, különösen a fiatalabb generációk, hajlamosak kevésbé szigorúan betartani az előírásokat. Például, Teheránban gyakran láthatsz nőket, akik lazán viselik a kendőjüket, hogy részben kilátszódjon a hajuk, és a ruháik sem mindig olyan bőek, mint amilyeneket a törvény előír.

Azonban vidéki területeken, különösen a konzervatívabb régiókban, mint például Qom vagy Mashhadnagyobb a szigor, és itt a morálrendőrség jobban figyel az előírások betartatására. Ezeken a helyeken a kendő nemcsak kötelező, de szorosan is kell viselni, és a laza, testet nem követő ruházat alapkövetelmény.

Maldív-szigetek

Bár a Maldív-szigetek a luxusról és a lazább tengerparti életmódról híres, a szigetek muszlim vallási hagyományai miatt az öltözködési szabályoknak fontos szerepük van. A szigetekre látogató turisták a resortokban valóban sokkal szabadabban öltözködhetnek, és a fürdőruha, bikini és rövid ruhák a szállodák területén elfogadottak.

Azonban amint valaki kilép az üdülő területéről, ott már a konzervatívabb öltözködési normák érvényesek, vagyis a nőknek és férfiaknak is takarniuk kell a vállukat, karjukat és a lábukat. A fedetlen test, különösen a nők esetében, tiszteletlenségnek számít.

Így öltözködnek a Maldív-szigeteken:

 

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek