Egy félelmetes szimuláció bemutatja azokat a rémisztő utolsó pillanatokat, amelyeket Pompei lakossága a vulkán kitörésekor élt át.
A Vezúv kitörésekor elpusztította Pompei és Herculaneum városait
A 79-es pompeji katasztrófa a legtöbb embert lenyűgözi. Az olaszországi Vezúv kitörését a történelem egyik leghalálosabb vulkánkitörésének tartják, és körülbelül 16 000 gyanútlan polgárt ölt meg, akik a vulkánhoz közeli városokban éltek.
A vulkánkitöréskor a legborzasztóbb zajt hallották, de aki a szabadban tartózkodott és felnézett, tudta, hogy hamarosan meghal. Nem volt menekvés a halálcsapdából, a túlhevült gázfelhők, az égből ömlő olvadt kőzet és a forró hamu felperzselte, amihez hozzáért. Ez nem ideális módja a halálnak, sőt valószínűleg az egyik legrosszabb.
A katasztrofális esemény több római várost és települést elpusztított, és polgárokat temetett el piroklasztikus áramlások alá, amelyek a saját kis burkokba zárták őket és a műtárgyakat.
Akkora volt a vulkánkitörés, amely meghaladta a második világháborúban Japánban ledobott atombombák hőenergiájának 100 000-szeresét.A párizsi Grand Palais múzeum úgy döntött, hogy bemutatja az embereknek az ősi esemény borzalmát, de a látogatók valószínűleg nem tudták, mire számíthatnak.
A Digital Projection a francia ETC Onlyview integrátorral karöltve elhozta a múzeumba a kiállítást, amely bemutatta a történelmi várost a drámai kitörés előtt, után és közben. Sajnos a kiállítás most bezárt, így nincs szerencséd, ha véletlenül Párizsban jársz.
Rendering of the eruption of Mt Vesuvius in 79 AD that buried the ancient Roman cities of Pompeii & Herculaneum pic.twitter.com/mp55NUtQsQ
— Historic Vids (@historyinmemes) March 13, 2024
De a közösségi média varázslatának köszönhetően az emberek megtekinthették azt az animációt, amely a múzeumba vonzotta az embereket.
A franciaországi olasz nagykövetség X (korábban Twitter ) oldalán megosztott egy részletet a kitörésről készült animációból.
Az animáció bemutatja, hogyan nézett volna ki az alatta lévő városokban, amikor a vulkán kitört, és azt a néhány másodpercet, amely még hátra volt, mielőtt a piroklasztikus áramlások legyőzték őket.
A kitörés után fekete füstcsík gomolyog ki a vulkánból, mielőtt az olvadt sziklák ráhullanak a városra.
Az animációban látható, hogy a piroklasztikus áramlások gyorsan lefelé haladnak a hegyről, mielőtt felemésztik a házat.
Pompei és Herculaneum a mai napig tartogat meglepetéseket
Maga a város és a kitörés lenyűgözte a tudósokat és a régészeket a felfedezése óta, ezért Pompei és Herculaneum is hatalmas turisztikai látnivalók Olaszországban.
A régészek áldozatos munkájának köszönhetően a helyszíneken teljesen ép utcák és házak találhatók, némelyben még falfestményekben és mozaikokban is gyönyörködhetünk, de elámulhatunk az életük utolsó perceiben megdermedt helyiek maradványain is. A két város a mai napig tartogat meglepetéseket, ugyanis újabb és újabb műalkotások, ékszerek, használati tárgyak kerülnek elő – írja az Unilad.
Az alábbi videóban egy hosszabb animációt is megnézhetsz Pompiei pusztulásáról: