Ez a világ legfurcsább állata: kék a vére és 2 szíve van

Mint egy kaleidoszkóp, úgy változtatja a színét, 2 szíve van, kék a vére, maximum 2 évig él, és nincs gerince. Ez a tintahal az egyik leginkább elképesztő állat a mélytengeri vizekben. Megmutatjuk, hogy hogyan képes az átváltozásra és mi teszi ennyire különlegessé ezt a csodálatos állatot. 

A tintahal a világ legfurcsább állataForrás: Shutterstock/ Dirk van der Heide

A tintahal a világ legfurcsább állata

Mire használja fel a színváltoztatást?

Egymás közötti kommunikációra alkalmazzák. A színek alapján fejezik ki a hangulatukat és azt is, hogy mi a céljuk a másik tintahallal – abban az esetben például, ha két hím találkozik egymással. Ilyenkor ugyanis egymás erőviszonyait is a színváltoztatás során térképezik fel. Ezzel fejezik ki a dominanciájukat is egymással szemben, így a kamuflázs bizonyos mértékben az egymás közötti harc részét is képezi.

A szivárvány minden színében képes pompázni

A latinul Sepia Apama nevű tintahal tökélyre fejlesztette az átváltozás művészetét. Ez a tulajdonsága a kamuflázs, azaz a rejtőzködés egyik mesterévé teszi. Csodás árnyalatokban pomázik, pillanatok alatt képes megváltoztatni a színét. Gyakorlatilag egy élő kaleidoszkóp. Amikor veszélyt érez, azonnal sötét árnyalatúvá változik, ezáltal pedig beleolvad a tenger vizébe, amely így elrejti az állatot. Ha azonban arra van szükség, világosabb színűvé válik és így rejtőzik el, de olyan is van, amikor a szivárvány minden színében pompázik. Ekkor a leginkább látványos. Ezen képességének oka, hogy speciális pigmentek (úgynevezett kromatoforok) vannak a bőrében.

Miért kék vére?

A tintahal egyik ritka fizikai tulajdonsága, hogy kék a vére. Ennek oka az a hemocianin nevű anyag. Ez egy réztartalmú molekula, amely segít az oxigén szállításában. Ez az anyag a hideg, oxigénszegény környezetben működik igazán optimálisan, így kifejezetten ideális a tengeri környezetben élő tintahal számára.

Miért van két szíve?

Az egyik keringeti a vért, a másik szív kizárólagos feladata pedig, hogy a vért a kopoltyúkhoz szállítsa. Ez összefügg a nagyobb energiafelhasználással is: a két szív munkája által az tintahal kimaxolja a vízből kinyerhető felvehető oxigénfelvételt. A két szív jelenlétének a mélytengeri életmódban is kiemelkedő szerepe van, hiszen ebben a környezetben az oxigén szintje lényegesen alacsonyabb, mint a felszíni vizekben.

A gerinctelen tintahal a kamuflázs művésze, ráadásul kék a vére és 2 szíve vanForrás: Shutterstock/ SeraphP

Ez a tintahal lenyűgöző tulajdonságokkal rendelkezik

Kifejezetten rövid ideig él és sok energiát felhasznál a táplálékszerzésre. Gigantikus méretei ellenére az energia-felhasználása ennek nyomán kevésbé optimális. Ez az oka annak, hogy az ivarérettség időszakát elérve, a szaporodást követően a legtöbb tintahal már nem él túl hosszú ideig.

Az óceán egyik legokosabb állatát sok búvár filmezi

A tintahalat rengetegen filmezik a víz alatti búvárok és operatőrök közül és igen megdöbbentő, hogy mennyire közel merészkedik az emberhez. Egészen a kamera elé úszik és nem riad meg az ember közelségétől, illetve nem is lép fel támadóan. Kifejezetten pozitív interakciók jellemzik és mindez abból is fakad, hogy az óceán legokosabb állatai közé tartozik. Ha te is belevágnál egy ilyen kalandba tudd, hogy a tintahal július tájékán a legaktívabb, ezért ennek az egzotikus állatnak a filmezésére és megfigyelésére ekkor kínálkozik a legjobb alkalom.

 

 

Utazzon!
Ezek is érdekelhetnek