Nem sokan érzik jól magukat mélyen a föld alatt, ugyanis van valami nagyon ijesztő abban, amikor a koromsötét szakadékba ereszkedünk le, a Föld középpontjában lévő rejtélyek felé. Pedig néha megéri, mert egészen különleges élményeket szerezhetünk a földalatti komplexumokban: íme a világ 6 legmenőbb és legfurcsább földalatti látnivalója.
A világ 6 legmenőbb és legfurcsább földalatti látnivalója, amiket mindenképpen látnod kell:
Mivel az emberek a föld alá is járnak, rengeteg klassz, furcsa és egyenesen pompás látnivaló rejtőzik odalent. Egyesek az emberi munka csodái, mások a természet által alkotott képződmények. A világ minden táján találsz csodálatos földalatti jelenségeket, mutatjuk a kedvenceinket:
Zipaquira sószékesegyháza, Kolumbia
Az a tény, hogy mérnököknek, bányászoknak és szobrászoknak sikerült kifaragniuk egy katedrálist 200 méternyi só, kőzet és ásványok alatt, már önmagában is átkozottul lenyűgöző teljesítmény. De még elképesztőbb, hogy milyen látványos a kolumbiai Zipaquirá sószékesegyház.
A fény pompásan szűrődik át rajta, szinte neonszerű kékek és lilák homályával töltve meg a kamrákat és alagutakat. Vasárnap pedig még misére is mehetsz az ott működő római katolikus templomban.
Salina Turda (Tordai Sóbánya), Románia
Egy „erdélyi földalatti vidámpark" úgy hangzik, mint egy epizód a Scooby-Doo-ból. De valójában létezik – és egyáltalán nem hátborzongató. A mélyen a Föld felszíne alatt, egy barlangszerű sóbányában épült Salina Turda olyan szórakozást kínál, mint a panorámakerék, a minigolf, a bowling, az asztalitenisz, vagy a bányatavon csónakázás. Bár a parkból hiányozik a hagyományos, izgalmas hullámvasút, a lenyűgöző táj pótolja.
Under, Norvégia
Bár nem annyira a föld alatt, mint inkább a víz alatt van a norvégiai Kristiansandban található Under. Ez az előkelő étterem öt és fél méterrel a felszín alatt található, étkezés közben az Északi-tenger jeges áramlatait nézheted. A környező tengerek viharossága ellenére is kísérteties csend uralkodik Underben, bár sosem tudhatod, mi bukkan elő a mélyből.
Derinkuyu, Törökország
A törökországi Kappadókia régióban található Derinkuyu földalatti város több ezer éves múltra tekint vissza. Ez a legmélyebb a maga nemében a régióban, nyolc szinten kanyargó járatokból álló bonyolult háló, amely 85 méteres mélységet ér el.
A föld alatti élet lehetővé tette Derinkuyu polgárai számára, hogy elkerüljék a szélsőséges hőmérsékleteket, és könnyebben visszaverjék a betolakodókat. Bár ma nem lakott, a helyszínen iskolák, üzletek és templomok maradványai láthatók. Lenyűgöző példája az emberi túlélési törekvésnek.
Ajanta-barlangok, India
Figyelembe véve, hogy mélyen egy sziklafalba van vágva, Ajanta körülbelül 30 barlangja meglepően jól megvilágított. Ez a sok fény sokkal könnyebbé teszi a buddhista templomok, kolostorok és emlékművek e figyelemre méltó sorozatának megcsodálását, amelyek a Kr.e. első és második századból származnak. Az ó-indiai falfestés legkiválóbb fennmaradt példáit láthatjuk ott, a gránitot bonyolult díszítéssel festették meg.
Thrihnukagigur, Izland
Néha nem elég felmászni egy vulkánhoz, vagy messziről megnézni. Vannak, akiknek ennél tovább kell menniük, és be kell merészkedniük egy vulkánba. Kicsit hülyén hangzik, de pontosan ezt teheted az izlandi Thrihnukagigurban.
Lift viszi le a látogatókat 700 méter mélyre a vulkán magmakamrájába. Biztosak vagyunk abban, hogy a Thrihnukagigur „biztonságosan szunnyad", hiszen 4000 éve nem tört ki, de még így is adrenalindús dolog közelről megismerkedni egy vulkánnal – írja a Timeout.
Az alábbi videóból még több mindent megtudhatsz a szunnyadó vulkán meglátogatásának körülményeiről: