A horvátországi Slunj nem véletlenül a Plitvicei-tavak előszobája. A Sluncija és a Korana folyók találkozásánál fekvő kis ékszerdobozt a tündérek birodalmának is nevezik, ugyanis a mesés vízesésekkel tarkított apró település minden látogatót elvarázsol.
A gyönyörű vízesésekkel a horvátországi Slunj valóban a tündérek birodalma
Budapesttől nagyjából 380 kilométerre fekszik Slunj, magyar nevén Szluin. A Plitvicei-tavak előtt mindenképpen érdemes tenni egy kitérőt ebbe a varázslatos tündérországba.
Anno 22 vízimalom működött az apró, de látványos vízeséseknél, de ma már csak mutatóban láthatjuk őket. A körülbelül 4 ezer forintos teljes árú vagy a kedvezményes nyugdíjas jegy megváltásakor már elénk tárul a nem mindennapi táj. Zöldeskék víztükör felett kell átmennünk, majd egy nagyobb rétet fognak közre a gyönyörű folyók és vízesések.
A Plitvicei-tavakhoz hasonlóan fából készült hidacskákon át sétálhatunk az ősszel és tavasszal biztosan bő vízhozamú vizek felett. Kicsit csúszósak, ezért ajánlott gumitalpú, vízálló cipőben nekivágni a kirándulásnak.
Az egyik aprócska malom belsejében egy pici múzeumot alakítottak ki, ami a helyi molnármesterséget mutatja be. A kultúrára szomjas látogatókat egy további állandó múzeumi tárlat is várja az egyik fából készült házban, ahol horvát néprajzi tárgyakkal ismerkedhetünk meg.
1963-ban itt forgatták a kultikus Winnetou című német-jugoszláv-olasz kalandfilmet, melynek nyomait máig őrzi Slunj. Anno ezeknél a vízeséseknél ereszkedtek le az indiánnak maszkírozott horvát kaszkadőrök. Bár a régi díszletek már nincsenek meg, a látogatók fotózkodhatnak a főhős figurájával, és a mosdók is western stílusban lettek kialakítva.
Slunj fenntartói igyekeznek a tündéreket fizikai valójukban is megjeleníteni, így több ötletes tündérfigurával is fotózkodhatunk és a bejáratnál található szuvenírek is leginkább a tündérek köré összpontosulnak. Ha szerencsénk van, még szalamandrával is találkozhatunk.
Nehéz szavakkal leírni ezt a türkizkék és tengerzöld színekben pompázó, vízesésekkel tarkított mesehelyet, amelyet évente számtalan turista keres fel a világ minden tájáról. Ha szervezett utazáson vesz részt az ember, akkor általában jobban kell sietni, és kevesebb időnk marad a felhőtlen nézelődésre. De mivel a 4 ezer fős Slunj ezen része meglehetősen pici, 1 óra alatt is felfedezhetjük és készíthetünk pár emlékezetes fotót.
A község felett magasodik Szluin vára, amiről az első írásos említés 1390-ből való. Fontos katonai és történelmi helyszín, a Frangepánok birtoka volt, majd a katonai határőrvidék egyik legfontosabb vára, határőr ezredparancsnokság székhelye volt. Sajnos leégett egy 1822-es tűzvészben, ami után nem építették újjá és azóta csak az enyészeté. Félő, hogy a délszláv háborúból még maradtak a környékén aknák, így a teljesen elhanyagolt várrom látogatása senkinek sem javasolt.
Aki Horvátországban jár és Zágráb, valamint a Plitvicei-tavak felé veszi az irányt, ne hagyja ki a mesebeli Slunj vízeséseit, amik bőven megérnek egy látogatást.
Nézd meg, felülnézetből is Slunj vízeséseit: