A világon először fájdalomcsillapító hatású növénnyel kezelte a pofáján lévő sebét egy szumátrai orangután Indonéziában – közölték a németországi Max Planck Institute of Animal Behavior és az indonéziai Universitas Nasional biológusai.
| Rakus es un orangután de Sumatra que sorprendió por sus conocimientos medicinales. El animal tenía una herida muy profunda bajo su ojo derecho, que al parecer recibió tras una pelea.
— Alerta News 24 (@AlertaNews24) May 4, 2024
Lo sorprendente del caso es que los cuidadores se percataron que el orangután arrancaba las… pic.twitter.com/BQtU9BW9iJ
A Rakus nevű főemlős megfigyelése során a biológusok észrevették, amint egy gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, a hagyományos orvoslásban általánosan használt kúszónövény nedvét fogyasztja, majd többször is nyílt sebére keni – írja az MTI.
Isabelle Laumer, a német etológiai intézet munkatársa szerint Rakus valószínűleg egy szomszédos hímmel folytatott harc során sebesült meg.
Rakus viselkedése szándékosnak tűnt, mivel szelektíven kezelte az arca jobb felén lévő sebet a növényi nedvvel, és más testrészét meg nem" – mondta Laumer. A tudósok szerint az állat sebe később nem fertőződött el.
A kutatók elmondása szerint ez a megfigyelés betekintést nyújthat a sebgyógyászat evolúciós eredetébe. Az akar kuning néven ismert növényt az indonézek gyógyszerként használják. Antibakteriális, gyulladáscsökkentő, gombaellenes, antioxidáns és egyéb gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik.
(A fotó illusztráció: Houston Zoo / Facebook.com)