Az évszakok különleges változatosságot hoznak a természetbe: szinte havonta más és más, de mindig csodálatos látvány születik. Jól példázza ezt a sokszínűséget a világhírű Niagara-vízesés, ami az évnek ebben a szakában hatalmas jégpalotává változik.
Hol található?
A legtöbb olvasónknak valószínűleg nem mondunk újat a vízesés hollétével kapcsolatban, de talán hasznos lehet egy kis ismétlés: a látványosság Észak-Amerikában található, az Egyesült Államok és Kanada határán, 130 km-re Torontótól.
Az együttes három vízesésből áll: a Horseshoe Falls-ból, az American Falls-ból és a Bridal Veil Falls-ból. Létezése az évmilliók során zajló geológiai folyamatok eredménye. Az utolsó jégkorszakok – különösen a Wisconsin-jégkorszak – hatalmas gleccsereket és jégtakarókat hoztak létre Észak-Amerika területén. Az északi jégmezők olvadása során keletkezett Huron-tó vizét az Algonquin-tórendszer részeként a mai Michigan-tóból a Niagara-folyóba irányította.
A Niagara-Falls három vízesése küllön-külön is igen figyelemreméltó, főleg méreteik miatt. A Horseshoe Falls a legnagyobb, ennek szélessége majdnem 800 méter, magassága 53 méter. Az American Falls több mint 300 méter széles és 21 méter magas, a Bridal Veil Falls pedig széltében mindössze 17 méter, magassága azonban ugyanaz, mint az előzőnek.
Az együttes összességében átlagosan mintegy 85 ezer köbméter vizet szállít percenként. Szinte elképzelhetetlen, igaz?
Jégbe fagyva
A vízesés már akkor is elég látványos, ha nem röpködnek a mínuszok, de a tél beköszönte emeli a tétet. Amikor a hőmérséklet lecsökken, és a téli hideg eléri a Niagara-folyót is, a vízesés előveszi a "jégkirálynő" jelmezt. Ahol azelőtt víz zubogott alá a sziklákról, most hatalmas jégképződmények függenek. Kívülről nézve olyan, mint egy hatalmas jégbirodalom, egy valóságos jégpalota, amit a következő videón ti is láthattok:
A látványhoz hozzájárulnak a hanghatások is: a jégtáblák ropogása, a jég repedései együtt különleges zajokat hoznak létre, amik naná, hogy hozzátesznek a téli idillhez.
Érdekesség, hogy az American Falls sokkal jegesebb, mint a Horseshoe Falls. Ennek az az oka, hogy az American Falls a a Niagara folyónak csak körülbelül 7%-át kapja meg (a víz többi része a Horseshoe Falls részeként zuhan le). Mivel kevesebb a víz, értelemszerűen könnyebben fagy jéggé.
Túrák a Niagara-vízesésnél
Akik nem rettennek meg a hidegtől, és szeretnek túrázni, mindenképp érdemes egyszer elmenni erre a helyre télen, hiszen fantasztikus túraútvonalak is találhatók a vízesés körül. Aki pedig nem szeret fázni, annak szuper lehetőségei vannak jobb időkre, például sétahajózás a vízeséseknél, de a vállalkozó szelleműek helikopterről is megtekinthetik a látványt.
Forrás, képek: niagaraparks.com, Shutterstock