A Kentucky állambeli Lexington városa lézersugaras üzenetet küldött a TRAPPIST-1 bolygórendszerbe abban a reményben, hogy turistákat vonzhat városukba. Ezennel létrejött a világ első csillagközi turisztikai kampánya! Egyesek azt gyanítják, hogy a cél valójában az, hogy a földi látogatókat csábítsák magukhoz, de akármi is az igazság, az ötlet érdekes.
Rengeteg vita folyik arról, hogy jó ötlet-e megpróbálni felvenni a kapcsolatot az idegenekkel (már ha léteznek), vagy jobb nem felhívni magunkra a figyelmet, megelőzvén egy esetleges inváziót. Stephen Hawking elméleti fizikus csak egyike azoknak, akik túlságosan is kockázatosnak tartanák a kapcsolatfelvételt. Mások viszont úgy gondolják, hogy az idegenek valószínűleg nem tennének rosszabbat velünk, mint amit mi teszünk magunkkal, és ki kellene kérnünk a tanácsukat, hogyan építsünk olyan fejlett technológiákat, amelyek segítségével továbbra is lakható lesz a bolygónk.
Ez a világ első csillagközi turisztikai kampánya
Karácsony előtt a VisitLEX turisztikai ügynökség egy nagy teljesítményű lézersugaras gépet helyezett el a Kentucky Horse Parkban, és a TRAPPIST-1 rendszerre irányította a Vízöntő csillagkép irányába.
A kibocsátott lézernyaláb képpé alakul, amely tartalmaz néhány prímszámot, továbbá képeket a periódusos rendszerről, amelyen megjelölték a földi élet szempontjából leglényegesebb elemeket, néhány kedvenc molekulánk diagramját és bátorítást, hogy bárki kapja is meg ezt az üzenetet, látogasson el Lexingtonba.
Az üzenet elküldésének napján a lexingtoniak egy kis tömege gyűlt össze, hogy megünnepelje a képek elküldését. Azt mondták, sajnálnák, ha az idegenek megtámadnák a városukat.
Az üzenet mégis el lett küldve... Feltehetően úgy gondolták, aki ezért az egészért felelős, úgysem él már, mire az üzenetnek bármiféle következménye lehetne. Az eseményről kisfilm is készült.
Miért a TRAPPIST-1 bolygórendszer lett a címzett?
A TRAPPIST-1 ultrahűvös vörös törpe csillag a Vízöntő csillagképben, amelyet 2010-ben a TRAPPIST chilei robotteleszkóp segítségével fedeztek fel. Senki sem tudja, hogy a TRAPPIST-1 bolygók bármelyikén van-e élet, nem beszélve a technológiai civilizációkról, 3-4 sziklás bolygó azonban lakhatónak tűnik.
A TRAPPIST-1 39 fényévre van a Földtől. A VisitLEX weboldala visszaszámolja a napokat, sőt a perceket, másodperceket is, amíg az üzenet célba ér. A mai napon éppen 38 év és 258 napnál tart a számláló. Valószínű, hogy ha ez az üzenet bárkit (vagy bármit) Lenxingtonba csábítana, beletelne egy kis időbe, mire ideér, de
Dr. Robert Lodder, a Kentucky Egyetem munkatársa szerint valószínűleg az első foglalások kevesebb mint 80 éven belül megtörténhetnek.
Miért érdekes hely ez a Lexington?
A Kentucky állambeli Lexington a „világ lófővárosának" nevezi magát. A 320 ezer lakosnál kicsit nagyobb város lakói szívesen hívják fel a figyelmet a lovaikra, a bourbonjükre, legjobb szállodáikra, éttermeikre, a Living Arts and Science Centerre és az Explorium gyermekmúzeumra, hogy a látogatókat magukhoz édesgessék.
Na, meg a Bluegrass repülőtérre, ahol az űrlények remekül landolhatnának. „Lexington remek hely lenne az első kapcsolatfelvételre" – mondta Lodder a VisitLEX honlapján. „Az űrrepülőgép leszállhatna a Bluegrasson, és akár lovagolhatnátok is, attól függően, hogy mekkorák vagytok" – tette hozzá viccesen.
(Forrás: flscience.com, Wikipedia)