Görögország egyre népszerűbb a magyarok körében, évről- évre dobogós úti cél. Egy január 9-i sajtóeseményen a honfitársaink által kevésbé felfedezett vidékét, Kelet-Macedóniát és Trákiát mutatták be a terület turizmusáért felelős görög szakemberek, akik az "Egy ölelés tele Görögországgal" szlogennel igyekeznek közelebb hozni a régiót a nyaralást tervező külföldiek szívéhez.
A budapesti Mythos the Greek étteremben elhangzott prezentáción a résztvevők megtudhatták, hogy az Égei-tenger partján fekvő terület egész évben rengeteg kuriózummal várja a turistákat. Görögországról nem pont a síelés jut az eszünkbe, de a Rodope-hegységben még ezt is csinálhatjuk, például a Falakro sícentrumban. Nyáron pedig festői tájain kirándulva vadon élő lovakkal is találkozhatunk.
Ami az állam észak-keleti részén fekvő Kelet-Macedóniát és Trákiát különlegessé teszi a görög nyaralóhelyek kínálatában az az, hogy egyedülállóan zöld, hatalmas kiterjedésű, dús erdőkkel. Ez a csapadékosabb klímának köszönhető. Mivel a régió egykori fontos kereskedelmi útvonalak találkozásában fekszik, és Bulgáriával és Törökországgal határos, ezen és más nemzetek hagyományai is megtalálhatók egyedülálló építészetében és igazán multikulturális gasztronómiájában.
Négyszáz kilométernyi tengerpartjának strandjai nagyon változatosak, a puha homokostól, a kavicsoson át a sziklás fürdőhelyekig mindenki megtalálja az ízlésének megfelelőt. A tenger kristálytiszta, kiváló vízminőségét a kék zászlós strandok jelzik, ezekből szép számmal találunk a régióban. A parti vizek élővilága gazdag: a tengeri csillagok mellett rengeteg halfaj élőhelye, ezért a horgászok is nagyon kedvelik" – mesélte Patty Konstantinidou, turisztikai szakember.
régió városai közül többet is érdemes felkeresni, köztük Alexandrúpolit a jelképévé vált világítótoronnyal és a tengerparti sétánnyal. Vagy a bizánci mozaikjairól híres Maroneia régészeti lelőhelyet.
A színes házakkal tarkított Xanthi városa éjszakai életével és hagyományos, éves karneváljával nyeri meg a szíveket. Az akvaduktjáról és a még ma is használt, ókori amfiteátrumáról ismert Kavalát se hagyjuk ki, ahol még a belvárosban is találni tengerparti strandot. Az aprócska félszigeten elterülő Keramoti egyedülálló látványosságot tartogat: a földnyelv keleti partján megnézhetjük a napfelkeltét, majd egy egész napos strandolás után pár száz métert kényelmesen sétálva a naplementét is megcsodálhatjuk.
Komotini városa, amely a török örökségnek köszönhetően számos számos régi mecsettel is büszkélkedhet, kiváló hajó-összeköttetést nyújt Thászosz szigetére. A fehér márvány szigetként is emlegetett földdarabon az ókorban márványt bányásztak, számos ebből épült műemlék romjai tekinthetők meg Thászoszon. A fenyők adta mézet is érdemes itt megkóstolni, a mártózás a smaragd színű Giola lagúnában pedig jóformán kötelező.
A régió másik szigete, Szamothraké hegyként emelkedik ki a Trák-tengerből. Neve a Louvre-ban kiállított gyönyörű torzó, a Szárnyas Niké szobráról ismerősen csenghet, amely innen származik. A sziget buja erdőségeiben évszázados tölgyek és órási platánok is nőnek, a hegyekben található források, vízesések és fürdőzésre is alkalmas, egymásba nyíló apró tavacskák pedig a világörökség részét képezik.
A Dadia-Lefkimi-Soufli Nemzeti Park erdőségei nemcsak szépek, de nagy fajgazdagsággal is rendelkeznek. Madárvonulási útvonal húzódik itt, ezért a madárvilága egyedülálló, ráadásul olyan ritka fajok figyelhetők meg itt, mint a dög- és a hollókeselyű. Aki inkább flamingókat és pelikánokat szeretni látni, megteheti az Evrosz folyó-torkolatánál. A delta nemzetközileg is nagy jelentőségű, hatalmas területű, védett nemzeti park több, mint 300 madárfajjal.
A vizeknél maradva még: Drama egy olyan városka, amelyet behálóznak a vizek. Alatta egy folyó kanyarog, amely a beszivárgó csapadékkal együtt lenyűgöző cseppkőbarlangot alakított ki az évezredek során. A magas hegyek között húzódó Nesztosz folyó pedig a kalandos vízi sportok szerelmesei számára ideális helyszín.
Sok honfitársunk autóval közelíti meg Kelet-Macedóniát és Trákiát, de repülhetünk is egész évben a közeli Thesszalonikibe a Wizz Air Budapestről közlekedő menetrend szerinti járataival. Mivel a régiónak két repülőtere is van, az is megoldás lehet, ha athéni átszállással érkezünk meg Alexandrúpoli légikikötőjébe.