Egy mélytengeri expedíció során kutatók egy titokzatos aranygömbre bukkantak Alaszka partjainál, melyről egyelőre senki sem tudja pontosan, mi lehet – írja az IFLScience.
This golden orb, likely an egg casing, struck an imaginative chord for many watching yesterday.
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer) August 31, 2023
Today we dive on Denson Seamount. ROVs are launching & will remain on the seafloor until ~ 3:45pm ADKT/7:45pm EDT.
Join us! https://t.co/ScOhpINB18#Okeanos#seascapealaska#explorepic.twitter.com/Eq1sYeVQrr
A fényes gömböt a felszín alatt 3,1 kilométeres mélységben észlelték egy sziklára tapadva. A legkülönösebb az egészben, hogy a titokzatos objektumon egy lyukat is felfedeztek, ami az egyik kutató szerint azt jelenti, hogy valami megpróbált bejutni, vagy kijönni a gömbből.
Egyelőre nem tudni, hogy mi lehet a rejtélyes objektum, mindenesetre a kutatóknak sikerült begyűjteni a gömböt, hogy a későbbiekben tovább vizsgálhassák. Egyes elméletek szerint elképzelhető, hogy egy szokatlanul fényes tojáshéjról vagy egy szivacs maradványairól van szó.
A Seascape Alaska 5 expedíciós csapat augusztus 23-án indult útnak az alaszkai Kodiakból a Kenai-félszigeten található Sewardig. A kutatók a 200 méter alatti élőhelyekre összpontosítanak, 6000 méter mélységig, és menet közben próbálják feltérképezni a környezetet a mélységben. "A cél a mélytengeri korall- és szivacsélőhelyek, valamint a múltbeli és potenciális geoveszélyekkel kapcsolatos ismeretek szerzése" – mondta a National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). A vizsgálatot egyébként bárki nyomon követheti virtuálisan, az expedíció oldalán elő közvetítéseket is közzétesznek.
(A borítókép illusztráció, forrása: Shutterstock/Toni Arenas Aguado)