Rekord hőséget mértek Irán nemzetközi repülőterén, melyet az egyébként is rendkívül magas hőmérséklet és a brutális páratartalom kombinációja idézte elő. Az ilyen szélsőséges hőség pusztító hatással lehet az emberi szervezetre – olvasható az NDTV oldalán.
Persian Gulf International Airport in Iran reported a heat index of 152°F (66.7°C) today at 12:30 pm.
— Colin McCarthy (@US_Stormwatch) July 16, 2023
Those are intolerable conditions for human/animal life. pic.twitter.com/R3RJ9pf4DC
Colin McCarthy, meteorológiai szakértő szerint az iráni repülőtéren a 66 Celsius-fokot is meghaladta a hőmérséklet vasárnap, helyi idő szerint 12:30-kor. A Perzsa-öböl nemzetközi repülőterén a hőmérséklet elérte a 40 Celsius-fokot, a relatív páratartalom pedig 65 százalék volt a NOAA adatai szerint. Ez 66,7 Celsius-fokos hőmérsékletet eredményezett.
A szélsőséges hőség kiszáradáshoz vezet, és ha az ember nem iszik elég vizet, hogy pótolja az izzadás és a vizelés következtében elvesztett vizet, a vér elkezd besűrűsödni, ami hajlamosabbá teszi a vérrögképződést, ami növeli a szívinfarktus kockázatát. A magas hőmérsékletnek való kitettség a meglévő egészségügyi problémákat is felerősítheti, különösen nagy kockázatnak kitéve az időseket és a krónikus betegségben szenvedőket.
A szakember szerint az elkövetkező több mint egy hétben meg fog maradni a forróság, ami egyaránt érinti az Egyesült Államokat, Európa nagy részét és Ázsia egyes részeit is. Kínában a napokban az eddigi legmagasabb hőmérsékletet, 52,2 Celsius-fokot mértek, az előrejelzések szerint pedig Olaszországban a hőmérséklet a napokban elérheti a 49 fokot is, amivel megdőlhet az Európában feljegyzett valaha mért legmagasabb hőmérséklet rekordja.
A borítókép forrása: Shutterstock/aappp