Pár napja a hazai és a nemzetközi sajtó attól hangos, hogy Szoboszlai Dominik átigazolt a Liverpoolhoz, ami óriási dolog. De vajon a csapatán túl mi minden várja még őt és az arra turistáskodókat az őrült éjszakai életről, és a legendás zenei világról híres Liverpoolban? Mutatunk pár érdekességet.
1. Itt található a világ legelső légkondicionált épülete
A St George's Hall a Liverpool Lime Street állomással szemben található, és az egyik legérdekesebb hely Liverpoolban. Fenséges neoklasszicista építészete és lenyűgöző korinthoszi oszlopai mellett a világ legelső légkondicionáló rendszerének a helyszíne. A csarnok 1853-ban készült el, és két célt szolgált: rendezvénytérként és a város új bíróságaként funkcionált. Az épület a mérete miatt meglehetősen huzatos volt, ezért egy Dr. Boswell Reid nevű feltaláló kipróbált egy szellőzőrendszert az alagsorban, amely vízcsöveket és gőzhajtású ventilátorokat használt a meleg, illetve a hideg levegő keringtetésére. A bejárat melletti kék tábla ennek a tudományos bravúrnak állít emléket.
Charles Dickens a 19. század folyamán többször is fellépett itt. Általában felolvasásokat rendezett a gyönyörű Kis Hangversenyteremben. Vezetett túrákon az épület viktoriánus stílusú bírósági termeibe és celláiba, valamint az épület nagytermébe is be lehet jutni, ahol pazar festett mennyezet nyűgözi le a látogatókat.
2. Liverpool ad otthont Európa legrégebbi kínai negyedének
Lehet, hogy Londonban és Manchesterben találhatjuk az Egyesült Királyság legnagyobb kínai negyedeit, de minden bizonnyal Liverpoolé a legrégebbi ilyen városrész, ahol évszázadok óta virágzó kínai közösség él. A Liverpool Chinatown közvetlenül a Duke Street mellett található, egy rövid sétára a Liverpool ONE szabadtéri bevásárlóközponttól. Bár lehet, hogy csak néhány utcából áll (nevezetesen a Nelson Street), de tele van éttermekkel és szupermarketekkel, ahol autentikus kínai ételeket kóstolhattok vagy vásárolhattok.
Az ott található lenyűgöző boltíves kaput több száz sárkány és két csodálatos oroszlán díszíti, amely bizony a legnagyobb Kínán kívül. Sanghaj 2000-ben ajándékozta a városnak, aminek minden egyes darabját gondosan szétszedték, átszállították az Egyesült Királyságba, majd gondosan összeszerelték.
3. A Beatles közel 300 alkalommal lépett fel a Cavern Clubban
Liverpool az Egyesült Királyság egyik legjobb úti célja a zene szerelmeseinek. Idén májusban a város adott otthont a 67. európai zenei dalversenynek. Sok nagy banda érkezett ide az Atomic Kittentől a Beatlesig. Ez utóbbi, világhírű négyes mindegyik tagja a környéken nőtt fel, és itt tartották a legelső fellépéseiket a városban, köztük 292 fellépést a Mathew Street ikonikus Cavern Clubjában. Az underground klub vitathatatlanul a brit pop szülőhelye volt.
Az eredeti Cavern Club már nem létezik (az 1970-es évek elején bezárták, hogy helyet adjon egy földalatti vasútnak), de még mindig láthatók az épület eredeti boltívei. Az újabb Cavern Club tele van Beatles-emléktárgyakkal, és remek hely egy kis élőzene hallgatására. A városban két múzeumot szenteltek a zenekarnak, és számtalan étteremmel, bárral, illetve ajándékbolttal tisztelegnek előttük – mindez jelentős összegeket generál a helyi gazdaság számára. A Beatleshez kapcsolódó turizmus évente körülbelül 120 millió font értékű, és mintegy 2500 munkahelyet támogat.
4. Norvég tengerészek hozták be a város híres ételét
Liverpool híres a barátságos helyi lakosairól, akiket – amellett, hogy liverpudliknak hívnak – gyakran scouserként is emlegetnek. Pedig a „scouse" kifejezés valójában a város különleges ételének a neve.
Ez egy kiadós pörkölt marhahúsból, burgonyából, sárgarépából és hagymából, amit a norvég labskaus egy változatának tartanak. Az ételt valószínűleg a több száz évvel ezelőtt idelátogató tengerészek hozták a városba.
5. Az Albert Dock volt a világ első kereskedelmi vízi dokkja
Liverpoolban építették meg az első olyan kikötőt, ahol mesterséges árapály-dokkokat használtak, így a hajók kiszolgálásának várakozási ideje 3 hétről 2 és fél napra csökkent. Először 1715-ben nyitották meg az Albert Dock-ot, amely Liverpoolt a bolygó egyik legsikeresebb kereskedelmi kikötőjévé tette.
Ez a mai napig a legnagyobb a világon és a város egyik legjobban elrejtett gyöngyszeme, hiszen a 300 éves dokk a Liverpool ONE kereskedelmi központ alatt található. A fenti üzletekben sétálva sokan nem is gondolnák, hogy egy ilyen történelmi ereklye található a lábuk alatt. Az Old Dock ugyan önállóan nem látogatható, de a Tengerészeti Múzeum rendszeresen szervez oda vezetett túrákat.
6. Sok filmet forgattak itt
A várost, egyedi karakterének köszönhetően, sokszor viszontláthatjuk a filmekben. Az építészeti stílusok skálája – a György-korabeli sorházaktól és viktoriánus raktárakon át az elegáns felhőkarcolókig – az évek során számos film és tévéműsor népszerű hátterévé tette. Különösen történelmi drámákban láthatjuk a csodás és hiteles 19. századi építészete miatt, de szuperhős-filmeket is forgattak itt, többek között az Amerika Kapitányt.
A Harry Potter filmek rendezőjét és producereit annyira lenyűgözte a liverpooli központi könyvtár egyedi lépcsősora, hogy a mozifilmekben látható Roxfort lépcsőt onnan másolták le.
7. Liverpoolban található a világ egyetlen rabszolgamúzeuma
Az Albert-dokknál található a Nemzetközi Rabszolgaság Múzeuma (International Slavery Museum) Liverpool egyik legjobb múzeuma, ami teljesen egyedülálló a világon. Nyilvánvalóan nem az a célja, hogy a rabszolgaságról dicséretet mondjon, hanem, hogy segítsen megérteni a rabszolgaság fontos szerepét a város és általában Európa fejlődésében, és megvilágítsa Liverpool történelmi hátterét a rabszolga-kereskedelemmel kapcsolatban.
Nem mellesleg London után Liverpool ad otthont a legtöbb múzeumnak az Egyesült Királyságban: nem kevesebb, mint 10 látogatható múzeummal, ráadásul a legtöbb teljesen ingyenes. A Liverpool Múzeum nagyszerű általános áttekintést nyújt a város múltjáról, míg a Tengerészeti Múzeum érdekes tényekkel szolgál a város tengeri örökségéről, beleértve a balszerencsés Titanicot is.
(Forrás: beelovedcity.com, kayak.co.uk)