Talán kevesen tudják, de az 1900-ban megrendezett párizsi olimpiai játékok idején az úszóversenyeket nem kiépített úszúmedencékben, hanem közvetlenül a Szajna vizében rendezték meg. A párizsi városvezetés 124 évvel később most nem kisebb dologra vállakozott, mint hogy újjáéleszti ezt a hagyományt.
Ahogy korábban is írtuk, a hatóságok különféle intézkedések bevezetésével próbálják úszhatóvá tenni a folyót, és nem csak a 2024-es olimpiára, amelyen számos nyílt vizi úszóversenyt terveznek. A cél az, hogy a víz minőségét a legmagasabb színvonalúra hozzák, hogy a lakosság is használhassa a folyót, ez pedig 2025-re válhat valóra, azaz egy évvel az olimpiai játékok után.
Az 1900-as évek elején a Szajnában való fürdőzés mindennapos dolog volt a párizsiak számára, de a város növekedése és a megnövekedett hajóforgalom miatt száz évvel ezelőtt betiltották. A régi szokás azonban nem szűnt meg, továbbra is akadtak, akik titokban úsztak a folyóban egészen az 1960-as évekig, amikor végleg megszűnt ez a kikapcsolódási forma. Még szerencse... A víz úgy 40 évvel ezelőtt már olyan szennyezett volt, hogy csak két halfaj élt meg benne.
Mára már szerencsére nem ennyire rossz a helyzet: több mint harminc féle halfaj él a folyó párizsi szakaszán, a 2023 június elején a hatályos európai szabályozás alapján végzett vízelemzések pedig kiváló eredményeket adtak. Már 2022 nyarán az olimpiai úszúverseny leendő helyszínein a napi mérések 91%-a jónak minősítette a Szajna vizét, de azért a hatóságoknak így is akad még dolguk.
Jelenleg öt potenciális fürdőhelyet tanulmányoznak városban: kettőt a Parc Rives de Seine partján (párizsi központ), egyet a Szajna mellékfolyója, a Marne partján (párizsi központ), egyet Bercy kikötőjében (12. kerület), és egyet az Allée du Bord-de-l'Eau-n a Bois de Boulogne-ban (16.). Összesen mintegy húsz további lehetséges helyszínt azonosítottak 16 környező településen, ahol lehetővé tennék a fördőzést a Szajna vagy a Marne vizében.
Korábban cikkünkben említettük, hogy a kívánt eredmény elérése érdekében egy hatalmas, szennyvízelvezetést célzó tartályt építenek a folyóparton. A themayor.eu legfrissebb összefoglalója pedig most arról számol be, hogy a hatóságok megtiltották, hogy a hajók szennyvizet engedjenek a vízbe, és hogy az új szabályok szerint elvezetés lehetőségét a kikötőknek kell biztosítaniuk. A valentoni (Val-de-Marne) és Noisy-le-Grand-i (Seine-Saint-Denis) szennyvíztelepeket a természetes környezetbe kibocsátott víz tisztítására szolgáló rendszerekkel szerelik fel. Emellett a folyó mentén növelik a növényzet sűrűségét is, hogy a csapadékvíz természetes módon kerüljön a talajba.
Párizs egyébként nem az egyetlen nagyváros, ahol a városvezetők lépéseket tettek a város közepén történő szabadvízi fürdőzés engedélyezése felé. Koppenhágában a kikötők vize olyan tiszta, hogy már most is több helyen szabad a fürdőzés, de a város tavaly decemberben már azt fontolgatta, hogy hamarosan az egész városra kiterjeszti a fürdőzés lehetőségét, a dán főváros így valóságos stranddá változhat.
Forrás: themayor.eu