Egy új elemzésből kiderült, hogy 2020-ban, a szibériai örökfagyban talált mumifikálódott medve sokkal fiatalabb, mint azt először feltételezték, és teljesen más fajhoz tartozik – olvasható a Live Science oldalán.
A tökéletesen ép tetemet rénszarvaspásztorok fedezték fel a Kelet-Szibériai-tenger, a Bolsoj Ljahovszkij-szigetén. A medve bőre, fogai, orra, karmai, és belső szervei is konzerválódtak, a kutatók a közeli Bolsoj Etherican folyó után az állatot éteri medvének nevezték el.
'Prehistoric' mummified bear discovered in Siberian permafrost isn't what we thought https://t.co/wnSPj4Cxkj
— Live Science (@LiveScience) March 3, 2023
A kutatók, akik a maradványok elemzését vezették, úgy gondolták, hogy a múmia egy 22 000 éve kihalt barlangi medve (Ursus spelaeus) volt, de a legfrissebb eredmények alapján kiderült, hogy a tetem egy jóval fiatalabb, 3460 éves barna medvétől származik.
A kutatócsapat a közelmúltban teljes boncolást hajtott végre az éteri medvén, amely még többet árult el a titokzatos múmiáról. A medve 1,6 méter magas és körülbelül 78 kg súlyú nőstény volt, ami arra utal, hogy valószínűleg 2-3 éves lehetett, amikor elpusztult. A múmián jelentős gerincsérülések jelei mutatkoztak, amelyek valószínűleg hozzájárultak a pusztulásához. Az éteri medve olyan jól megőrződött, hogy a gyomortartalma még mindig részben sértetlen volt, amiből kiderült, hogy az állat élete végén növényeket és madarakat evett.
3,500-Year-Old Mummified Bear Found in Siberian Permafrost https://t.co/V2wswRsuOqpic.twitter.com/5StbJCsS6z
— Cult of Amon Ra (@Cultofamonra) February 26, 2023
Ám az egyik legnagyobb fennmaradt rejtély az, hogy hogyan került a medve a Bolsoj Ljahovszkij-szigetre. A sziget jelenleg körülbelül 50 kilométerre található a szárazföldtől, így a legvalószínűbb magyarázat az, hogy a barnamedvék akkor jelentek meg a szigeten, amikor az még az utolsó jégkorszak alatt összeköttetésben állt a szárazfölddel.
(A borítókép illusztráció, forrása: Shutterstock/Jaysonphotography)