Nemrég írtunk egy érdekes összefogalót a Húsvét-szigetről. Ebben természetesen szó van a moai szobrokról is, melyeknek mind a mai napig nem tudják a pontos célját. Az ősök tiszteletére vésték ki őket, vagy törzsfőnököket, isteneket ábrázolnak? Esetleg jeleztek valamit? Egy biztos, több van belőlük a szigeten, mint eddig gondoltuk.
A Húsvét-sziget Rano Raraku nevű vulkánjának kráterében találtak ugyanis egy eddig ismeretlen, hatalmas kőszobrot, vagyis egy újabb moait - jelentette március 1-jén az El Mercurio című helyi lap.
A kőszoborra a kráter kiszáradt tavának fenekén találtak rá. A Ma'u Henua őslakos közösség közleménye szerint "Rendkívüli felfedezésről van szó, mert ez az első moai, amelyet a krátertóban találtak. Ilyenre még nem volt példa."
A szobor arcvonásai kivehetők, de az erózió erősen megkoptatta őket. "A vizsgálatok új fényt vethetnek az általunk ismert történelemre és arra is, hogy őseink miként használták ezt a kulturális helyszínt, illetve az erőforrásokat" - tette hozzá a Rapa Nui nemzeti parkot irányító közösség.
A Chiléhez tartozó csendes-óceáni sziget nagyjából 3700 kilométerre található Dél-Amerika partjaitól, fő bevételi forrása a turizmus. A Húsvét-szigeten csaknem ezer, a helyiek által moainak nevezett monolit található. A nagyfejű kőfigurák átlagosan körülbelül négy méter magasak, egy polinéz törzs faragta őket több mint ötszáz évvel ezelőtt. A legnagyobb szobor tíz méter magas és 74 tonna súlyú. A figurákat köralakban helyezték el a szigeten, és eredetileg mind a szárazföld belseje felé néznek.
Forrás: MTI