A természet képéhez általában szabálytalan formákat asszociálunk, mint például egy hullámzó, dimbes-dombos táj, vagy a tengerbe omló sziklák csipkézett élei. Ha valahol szabályos formákat látunk, hajlamosak vagyunk emberi kézre gyanakodni. Pedig ami itt következik, az valóban a természet műve - nem kevesebb, mint 60 millió év szorgos munkája!
Észak-Írországban már 300 éve népszerű látnivaló ez a képen látható szokatlan tengerparti szakasz az Antrim fennsík mellett, amely mintegy 40 ezer hatalmas, a tengerből kiálló, szabályos sokszög alakú fekete bazaltoszlopból áll.
Az oszlopok főként hatszögletűek, bár vannak olyanok is, amelyeknek négy, öt, vagy akár nyolc oldala is lehet. Az oszlopok tetejére fel is lehet menni, bizonyos helyeken pedig a talaj úgy néz ki, mintha egy sokszögletű csempékből kirakott padló lenne.
A drámai látvány mergagadta a helyiek fantáziáját, akik a tengeren át Skóciába tartó óriások legendáját ötlötték köré. Eszerint az ír óriás, Finn MacCool (Fionn mac Cumhaill) utat épített magának tengerparti, antrimi otthonától az atlanti vizeken át esküdt ellensége, a skót Finn Gall Hebridákon fekvő erődjéig. Százával szedte össze a hosszú kőcölöpöket, sorjában leverte őket a tengerfenékbe, aztán hazatért, hogy kipihenje magát, mielőtt támadásra indul Finn Gall ellen.
De a ravasz skót óriás megelőzte, maga ment át a szigetéről Írországba. MacCool feleségének azonban sikerült elhitetnie vele, hogy az alvó óriás csak a kisfia. Ennek hallatán Finn Gall annyira megrettent, hogy mekkora lehet az apa, hogy ijedtében elmenekült, a tengerre kiérve pedig felszaggatta maga mögött az utat, hogy senki se járhasson többé rajta.
Az elmúlt 300 évében végzett geológiai vizsgálatok alapján azonban az oszlopok 60 millió évvel ezelőtt keletkeztek, amikor az Antrim intenzív vulkáni tevékenységnek volt kitéve.
A folyékony, olvadt kőzet a talaj repedésein keresztül felnyomódott, és kiterjedt lávafennsíkot hozott létre. A gyorsan lehűlő láva összezsugorodott, a világhírű sokszögletű szerkezetet pedig a hűlés sebességének változásai okozták.
A Bushmills várostól 3 kilométerre északra fekvő táj 1986 óta az UNESCO világörökség része. Az egymáshoz szorosan illeszkedő oszlopok többsége hatszögletű, de vannak 4, 5, 7 és 8 szögűek is. A legmagasabbak körülbelül 12 méteresek, de a megszilárdult láva vastagsága helyenként a 28 métert is eléri.
Forrás: UNESCO, Giant's Causeway Official Guide, Wikipedia