Óriási az érdeklődés az Adelaide-i botanikus kertben, miután nemrég kivirágzott a világ legnagyobb, dögvirágnak vagy titánbuzogánynak is nevezett virága. Akár 10 évbe is beletelik, mire virágot bont, ez azonban csak két napig tart, utána összecsuklik.
Kibomlásának első mintegy 12 órájában orrfacsaró bűzt áraszt, a szagot az égett cukor és a rothadó hús elegyéhez, vagy döglött patkányéhoz is hasonlítják.
Maga a növény ritkasága és virágzása emberek ezreit vonzza a kertekbe. A látogatók órákig állnak sorban, hogy megcsodálják a bűzös virágkelyhet. A növény, ami úgy néz ki, mint egyetlen virág, valójában azonban egy virágzat, vagyis egy virágcsokor egy száron.
Több mint 2 méter magasra is megnőhet a virágzata, a súlya pedig elérheti a 150 kg-ot.
A Szumátra szigetén honos növény néhány évente csak egyszer virágzik, és az is mindössze körülbelül 48 órán át tart. Olyankor kilométereken át tartó bűzt bocsát ki, hogy magához vonzza a rovarokat.
Matt Coulter, a botanikus kertek növényszaporításával foglalkozó kertészeti kurátor azt mondta, hogy az üvegházban tartott növény elég szagot árasztott ahhoz, hogy öklendezzen tőle, de azt is hozzátette gyorsan, hogy szerinte ez a világ leghihetetlenebb növénye.
Indonéziában az esőerdőkben a pálmaolaj miatti erdőirtások során a vadon élő dögvirágok száma is kevesebb lett mint 1000 példány, és emiatt 2018-ban a veszélyeztetett kategóriába sorolták. A faj megőrzése érdekében Indonézia magokat küldött a botanikus kertekbe, és mostanra több növényt kezdtek szaporítani levéldugványokról – írja a theguardian.com.