Jordánia kis ország, de annál nagyszerűbb a vendégszeretetben. Ókori történelmi emlékei, kultúrája, UNESCO Világörökségi helyszínei, exotikuma teszik vonzó úti céllá. Eljutni sem olyan drága oda, mint gondolnánk, hiszen Budapestről már 31 ezer forintért is találni repülőjegyet a fővárosba, Ammánba.
Az utazók gyakran elkerülik a régióban történő konfliktusok miatt, pedig valójában egy barátságos és békés úti célról van szó. Íme, néhány tudnivaló, ha az utazás mellett döntünk!
1. Jordánia biztonságos hely
Annak ellenére, hogy konfliktusokkal terhelt régióban fekszik, Jordánia egy barátságos oázis, amely nyitott és hívogató. A helyiek vendégszeretőek, az erőszakos bűncselekmények rendkívül ritkák, és a Gallup 2022-es Law and Order jelentése szerint Jordánia szerepel az első 10 országban, ahol az emberek a legnagyobb biztonságban érzik magukat éjszaka.
2. A vendéglátás mélyen gyökerező hagyomány
Bár előfordulhat, hogy összeráncolt szemöldökkel és barátságtalan arcokkal találkozol, gyorsan megtanulod, hogy a kemény arckifejezések mögött a vendégszeretet mélyen gyökerező hagyománya rejlik, amely visszavezethető a beduin kultúrához.
Nem ritka, hogy a bolti eladók vagy más ismeretlenek meghívnak egy teára vagy akár egy vacsorára. „Ahlan wa sahlan'" (üdvözöljük) – mondják majd a helyiek. "Honnan jöttél? Isten hozott Jordániában."
3. Ha üdvözölsz valakit, kövesd a példáját
Jordániában az azonos neműek kézfogással, öleléssel vagy pedig az arc melletti levegőbe adott puszikkal köszöntik egymást. De ha kézfogáshoz nyújtod a kezed, elképzelhető, hogy nem viszonozzák. Vallásuk és házastársuk iránti tiszteletből egyes muszlimok nem érintenek meg másneműeket, hacsak nem vér szerinti rokonok. Ne vedd magadra, csak legyél felkészült és nyitott a helyi hagyományokra! Amikor találkozol valakivel, állj fel, köszönj, mosolyogj, majd hagyd, hogy a másik átvegye az irányítást. Ha feléd nyújtják a kezüket, vagy öleléshez hajolnak, tegyél te is ugyanígy. De az üdvözlés történhet úgy is, hogy a szívükre teszik.
4. Öltözz tiszteletteljesen
Jordánia muszlim többségű ország, de békésen élnek itt egymás mellett keresztények, zsidók és különféle vallásúak. Nincs törvény, amely előírná a nők számára, hogy hidzsábot viseljenek, de elvárás, hogy tiszteletteljesen öltözködjenek – a legjobb, ha kerüljük a mélyen dekoltált és vállakat villantó felsőket, a rövid szoknyát és a rövidnadrágot. Ha vallási helyszínekre is mennél, mind a férfiaknak, mind a nőknek illik eltakarni a térdüket és a vállukat, a nőknek pedig általában a mellkasukat és a nyakukat is.
A jordánok meglehetősen imázstudatosak és jól öltözködnek. Egyes éttermek még kifinomult dresszkód betartását is elvárják, különösen Ammanban.
5. Vigyél magaddal vízszűrős kulacsot
Jordániában nem iható a csapvíz, és a környezeti oktatás és az újrahasznosítás gyakorlata sem annyira bevett még. Sajnálatos módon előfordulhat, hogy műanyagot és más szemetet fogsz látni az egyébként szép tájakon.
5+1. Az alkohol legális, de magas adók terhelik
Számos étteremben, bárban és italboltban találhatsz alkoholt a nagyobb városokban, mint Amman és Aqaba, valamint olyan keresztény városokban, mint Madaba és Fuheis. De készüljetek fel arra, hogy egy jó magas árat kell fizetnünk az italozásért – bár legális, az alkohol általában súlyos adókat von maga után.
Az iszlám ünnepek is befolyásolhatják az alkohol elérhetőségét. Illegális alkoholt árusítani bárhol az országban ramadán idején (kivéve néhány csúcskategóriás szállodát), a Rum Vádi természetvédelmi területen pedig egyáltalán nem szolgálnak fel alkoholt.
(Forrás: Lonely Planet)