Új sziget alakult ki a Csendes-óceán délnyugati részén, ahol víz alatti vulkánok hemzsegnek – olvasható az IFLScience oldalán.
Op 9 september startte een nieuwe eruptie uit de onderzeese vulkaan #HomeReef in de #Tonga archipel, die je nog kent van de enorme #HungaTonga klap. Al snel ontstond dit nieuwe eiland, dat nu ongeveer 70 m breed is. Sat.beeld van #Copernicus#Sentinel2 van woensdag 14 september. pic.twitter.com/fJW2XQM8sq
— Sam Gerrits (@samgerrits) September 17, 2022
A folyamat szeptember 9-én, a Közép-Tonga-szigeteknél levő víz alatti vulkán kitörésével kezdődött – az óceánban a feláramló magma lehűlt, és mindössze 11 óra alatt megjelent a kis sziget. A következő napokban a láva tovább ömlött, és az újonnan kialakult sziget egyre csak nőtt. A sziget szeptember 20-án már 24 ezer négyzetméteres és 10 méter magas volt.
NASA has followed the Pacific Islands evolution for years. Then Hunga Tonga-Hunga Ha’apai erupted.
— NASA Earth (@NASAEarth) September 20, 2022
“It gave us a window into a rapid-paced life history of an island.”
Here’s what we learned from seeing it through @NASA and @ESA satellites https://t.co/M5jv3N86Qapic.twitter.com/iASAXZBQ7p
Az új sziget kialakulását a Landsat 9 műhold szeptember 14-én készített felvételei rögzítették. Ezen a képen hatalmas gőz- és hamucsóvát, és a szárazföld körül elszíneződött vizet is láthatunk. A kis földdarab valószínű nem lesz hosszú életű, az időjárás, a hullámok és áramlatok okozta erózió gyorsan lebonthatja a vulkanikus kőzetet, ami azt jelenti, hogy ez az újonnan kialakult sziget gyorsan el fog tűnni. Néhány új kis szigetnek azonban sikerül fennmaradnia. 2014-ben a Csendes-óceán ezen részén egy víz alatti vulkán tört ki, amely megalkotta a Hunga Tonga-Hunga Ha'apai szigetet. A tudósok legnagyobb meglepetésére az aprócska szigeten már virágzó ökoszisztéma alakult ki, rózsaszín virágzó növényzettel, fészkelő madarakkal és gyöngybagolyakkal.
(A borítókép illusztráció, forrása: Shutterstock/BlueOrange Studio)