A hőség és a csapadékhiány miatt olyan alacsony a vízállás a Jangce folyón a Kína délnyugati részén lévő Csungkingban, hogy felszínre került egy elsüllyedt sziget, három 600 évesre tippelt buddhista szoborral a felszínén, írja a cnn.com, a Xinhua állami médiára hivatkozva.
Andy Vermaut shares:Yangtze River waters reveal Buddhist statues - CNN: Yangtze River waters reveal Buddhist… https://t.co/zbIdUufywV Thank you. #AndyVermautSharesThisNewsWithLoveAndHopes#TheWorldCanBecomeABetterPlaceSomedaySometime#WeNeedMoreLoveForWorldPeaceNowAndAlwayspic.twitter.com/wtkv5x4LLM
— Andy Vermaut (@AndyVermaut) August 22, 2022
A három szobrot a sziget Foyeliang nevű zátonyának legmagasabb részén találták, amelyet eredetileg a Ming és Csing dinasztia idején építettek. Az egyik szobor egy lótusz talapzatán ülő szerzetest ábrázol.
A szárazság és a kánikula miatt a Jangce vízszintje Kína délnyugati régiójában rohamosan csökken. A Jangce-medencében július óta mintegy 45%-kal kevesebb csapadék hull a szokásosnál, a magas hőmérséklet pedig valószínűleg még legalább egy hétig kitart a hivatalos előrejelzések szerint.
A CCTV kínai állami televízió augusztus 19-én azt közölte, hogy Csungking 34 megyéjében 66 folyó kiszáradt.
Kína nem az első, ahol érdekességek kerültek a felszínre az apadó folyókból. Spanyolországban például nagy örömmel töltötte el a régészeket a „spanyol Stonehenge"-nek nevezett őskori kőkör megjelenése.
'SPANISH STONEHENGE': The emergence of a prehistoric stone circle in a reservoir after its waterline receded is an unexpected side-effect of Spain's worst drought in decades, delighting archaeologists. https://t.co/WvcXS7TkiYpic.twitter.com/9OgLOHP8ct
— ABC News (@ABC) August 19, 2022
A Duna vízszintje is az elmúlt közel egy évszázad egyik legalacsonyabb szintjére csökkent, aminek eredményeképp a második világháborúban elsüllyedt több mint 20 német hadihajó került a felszínre Szerbiában. Hajók roncsai Magyarországon is a felszínre kerültek, nem csak a Dunából, de a Tiszából is.