A National Geographic egyik megbecsült munkatársa és a New York Times többszörös bestseller-írója, Dan Buettner több mint egy évtizedet töltött azzal, hogy megtalálja azoknak a helyeknek a titkát, ahol a világon a legtovább élnek az emberek.
A National Geographic Society segítségével Buettner olyan helyek felkutatását tűzte ki célul, ahol magas a 100 éven felüli lakosok száma, és ahol az emberek egészségügyi problémák, például szívbetegségek, elhízás, rák vagy cukorbetegség nélkül öregednek meg.
Megállapításait könyvekben publikálta, melyekben ezeket a paradicsomi helyeket kék zónáknak nevezi. A könyvekben a helyek bemutatása és a hozzájuk kapcsolódó kutatások mellett egyszerű tippeket is találunk arra vonatkozóan, hogyan éljünk, ha a kék zónák lakóihoz hasonlóan sokáig szeretnénk egészségesek maradni.
Magyarul A hosszú élet titkai (2021) és A hosszú élet ízei (2021) jelent meg a hazai könyvesboltokban, illusztrációkkal, tippekkel és receptekkel megspékelve a kutatási eredményeket. Lássuk melyek a kék zónák!
Ikaria, Görögország
Ezen a Törökország partjaitól 8 mérföldre, az Égei-tengerben található görög szigeten a világon a legalacsonyabb a középkorúak körében a halálozás és a demencia aránya.
A kutatások a magas élettartamot összefüggésbe hozzák a hagyományos mediterrán étrenddel, amely sok zöldséget és egészséges zsírokat tartalmaz, tej- és hústerméket pedig csak kissebb mennyiségben.
Okinawa, Japán
A Japán által ellenőrzött szubtrópusi szigetcsoport legnagyobb szigetén, Okinawán élnek a világon leghosszabb életű nők.
Az olyan alapvető élelmiszerek, mint az okinawai édesburgonya, a szója, a kurkuma és az úgynevezett goya, vagyis keserű dinnye biztosítanak hosszú és egészséges életet az okinawaiak számára.
Szardínia, Ogliastra megye
Az olaszországi Szardínia szigetének hegyvidékein él a világon a legtöbb százéves férfi.
Az itt élők többsége alacsony fehérjetartalmú étrendet követ, ennek tulajdonítják a cukorbetegség, a rák és a 65 év alattiak halálozásának alacsony arányát.
Loma Linda, Kalifornia
A kaliforniai Loma Linda 24 ezer fős városában a legmagasabb az adventisták száma az Egyesült Államokban, és egyes lakosok tízzel több évet élnek egészségesen, mint egy átlagos amerikai.
Ezt a hosszú életvonalat a gabonákból, gyümölcsökből, diófélékből és zöldségekből álló bibliai étrendnek tulajdonítják.
Nicoya-félsziget, Costa Rica
Közép-Amerika ezen régiójában a világon a legalacsonyabb a középkorúak halálozási aránya, és a második legmagasabb a százéves férfiak aránya. Hosszú életük titka részben erős hitközösségükben, erős közösségi hálójukban és rendszeres, alacsony intenzitású fizikai aktivitásukban rejlik.
Ha még többet szeretnél megtudni a hosszú élet titkáról, a kék zónák hivatalos oldalán angolul tovább olvashatsz.
Forrás: National Geographic