A múlt hónapban két élénkzöld tűzgolyó száguldott végig Új-Zéland felett, amelyre végre van magyarázat is – olvasható a LiveScience oldalán.
Az első meteor július 7-én az új-zélandi Északi-sziget és a Déli-sziget közötti Cook-szorosba csapódott. A körülbelül 1 méter átmérőjű meteor 1800 TNT-nek megfelelő robbanóerővel csapódott be és hatalmas hangrobbanáshoz vezetett. Két héttel később egy másik ritka zöld tűzgolyót fényképeztek Canterbury felett, Új-Zéland déli szigetén.
Jon Matla , a photographer from Wellington,New Zealand captured a bright green meteor flashing across the night sky .The event started as a ball of orange and turned into a neon green as it streaked the sky over Waikanae , North of Wellington. pic.twitter.com/Xm0RlE0pIm
— Con Stoitsis (@vivstoitsis) July 18, 2021
A tűzgolyók kifejezetten fényes meteorok, egy-egy régióból évente csak körülbelül négyet jelentenek, ezért olyan szokatlanok az új-zélandi megfigyelések. "Látványosan megnőtt az Új-Zélandról érkező jelentések száma" – mondta Robert Lunsford, az Amerikai Meteor Társaság koordinátora, aki a Live Science-nek elmondta, hogy a helyi tűzgolyó észlelések mára felülmúlták a közel 30-szor nagyobb területű Ausztráliáét. A meteorok élénk, zöld színe növeli a megfigyelés valószínűségét.
A Fireballs Aotearoa nonprofit szervezet a csillagászok, kutatók és civilek együttműködésével jött létre, azzal a céllal, hogy megtalálják a Földre zuhant meteoritokat. A nonprofit szervezet most csatlakozott a Nemzetközi Meteorszervezethez, amely a világ minden tájáról gyűjti a meteormegfigyeléseket, és megkönnyíti a nyilvánosság számára, hogy online jelentsenek egy-egy észlelést. A zöld szín a kisebb, gyors meteoroknál akkor jelentkezik, amikor a belépéskor a Nap részecskéi interakcióba lépnek a légkörrel, míg a nagyobb, lassabb meteoroknál a zöld szín fém-, például vas- vagy magnéziumtartalomra utal. Lunsford azt mondja, hogy nem valószínű, hogy az új-zélandi tűzgömbök a Perseidák meteorzáporához tartoztak.
(A borítókép illusztráció, forrása: Shutterstock/Take Photo)