Föhr szigete a Watt-tenger közepén tényleg egy rejtett kincs. Kevesen ismerik, de akik egyszer már jártak arra, nem felejtik soha a kilométerhosszú fehér homokos strandokat, a szélesen elterülő, bicikliutakkal felszeletetl zöld legelőket, és a Golf-áramlatnak köszönhető tengeri klíma balzsamosságát. Németországban járunk, Hamburgtól egy kőhajításnyira, és mégis egy teljesen más világban.
A fríz Karib-szigeteknek is nevezik az Észak-Fríz-szigetek második legnagyobb földdarabját Föhrt, mivel a kellemes klíma és a nádfedeles házikók, valamint a csodás tengerpart tényleg exkluzív hangulatot nyújt. És az sem utolsó szempont, hogy egy kicsit le kell mennünk a térképről, el kell hagynunk a kitaposott utakat ahhoz, hogy eljussunk a szigetére. Föhr az Északi-tenger melléktengerének, a Watt-tengernek (Wattenmeer) a közepéből emelkedik ki. Először Hamburgba kell eljutnunk vonattal vagy repülővel, onnan pedig tovább Dagebüllbe, majd kompra pattanva a szigetre.
Föhr egyetlen nagyvárosa- és kikötővárosa Wyk am Föhr, ahova a kompút nagyjából egy óra. A főváros nem fiatal, 2020-ban lett 110 éves, és elsősorban tengeri gyógyfürdőiről és 15 kilométer hosszú strandjáról híres.
De ha nem csak egy-két napot szánunk a szigetre, hanem egy kicsit több ideig maradunk, akkor a boltjain, az utcáin, a pajtákból kialakított kávézóin és éttermein keresztül megtapasztalhatjuk a német nagyvárosoktól távoli, és az északiakra jellemző nyugodt életvitelt.
Kikötője sem nagy, pár kagyló halászhajó és rákász motoroscsónaknak van itt állandó helye, de ezeknek a fogásai naponta töltik az éttermek és kisebb boltok készleteit. A szigeten és már Dagebüllben is a folyami rák leves helyi ínyencségnek számít, ha egyszer eljutunk ide, ezt mindenképpen kóstoljuk meg.
Képeslapon nem látni ilyen szépet
Persze attól függ ki milyen stílusú falvakat kedvelt, de minket - mikor 2014-ben ott jártunk - Föhr legnagyobb települése Nieblum, egy szempillantás alatt elvarázsolt. Nem túl nagy falu, de tiszta utcái, a nádfedeles fríz-házikók, valamint a kertekben és a tengerparton álló tipikus fontott strandszékek káprázatos látványt nyújtanak.
Biciklivel a legjobb bejárni a falut és környékét – a hat kilométer hosszan elnyúló strandig, egészen más lelkiállapotba kerülhetünk. Közben pedig találkozhatunk legelésző birkákkal, sőt ha szerencsénk van néhány fóka a távolból még ránk is integet.
A település jellegzetes stílusát - a kétszintes nádfedeles színes házakkal - a tenger felől ideérkező tengerészek és hajóskapitányok alakították az évszázadok során.
Már említettük a fonott napozókosarakat. Talán ezeknek a látványa a legtipikusabb a szigeten. Látni őket a kertekben, kapuk előtt, éttermek teraszain, és persze Nieblum tengerpartján is találni belőlük jó párat.
Ide egy fa lécekből álló rámpán lehet lejutni, de arra vigyázzunk, hogy rossz időben itt kegyetlenül tud fújni a szél. Megfuttatja a part homokdűnéit, új frizurát készít nekünk, és vaddá korbácsolja a hullámokat.
A tradicionális házikók mellett, Nieblum másik szépsége a Szent János templom, mely a 13. században épült. A masszív épület a sziget legnagyobb és öregebb temploma, keresztelőmedencéje pedig még száz évvel idősebb. Értékes faragott oltára, valamint a női karzat a 15. század végéről valók.
A településhez 1970 óta a szomszédos Goting is hozzátartozik. Ez korábban egy önálló falu volt, és biciklivel pár perc alatt elérhető. Ez a strandolók egyik kedvenc helye, illetve itt bérelhetnek apartmanokat és napozókosarakat a nyugalomra vágyó utazók.