Egyedülálló siker született a hegymászás történelmében: Lhakpa Sherpa 10. alkalommal hódította meg a Csomolungmát. A 48 éves egyedülálló anya az első nő, aki ezt teljesítette. Még április 11-én indult el a Mount Everest 8848 méter magas csúcsának meghódítására, és a sikeres rekordkísérlettel saját korábbi világcsúcsát döntötte meg május 12-én. Az asszony rendkívüli teljesítményénél talán csak az életútja, ami megdöbbentőbb. A vele készített BBC interjúból szemezgettünk.
Ínséges kezdetek
A serpa népcsoport a Himalája északkeleti részén, ellenséges magaslatokon élnek. Lhaka Sherpa egy több mint 4000 méteres tengerszint feletti magasságban lévő falunak a barlangjában látta meg a napvilágot Nepál keleti részén, Makalu régióban. Még a pontos születési dátumát sem tudja, az útlevelébe azt írták be, hogy 48 éves.
Nincs iskolai végzettsége, mert abban az időben a lányok nem járhattak iskolába, ellenben a fiútestvéreit órákig cipelte, hogy elvigye őket tanulni. Házmesterként dolgozott, de ő ennél többre vágyott, hegymászó akart lenni. Az Everestet az otthonából látta, ami mindig inspirálta, izgatta a fantáziáját, hogy vajon milyen érzés lehet a csúcsára felérni.
A szülei azonban más sorsot szántak neki, férjhez szerették volna adni. A falusiak pedig azt mondták, hogy ez egy férfimunka, és belehal, ha útnak indul.
A testvérei is követték
Végül félresöpörte ezeket az aggodalmakat, és 2000-ben feljutott az Everest legmagasabb hegygerincére. Azt nyilatkozta, hogy amikor először ért fel az Everest csúcsára, úgy érezte, elérte az álmát, és nem kell többé csak háziasszonynak lennie.
2003-ban pedig már ő lett az első nő, aki háromszor lépte át az Everestet – és újabb rekordok következtek. Ekkor már csatlakozott hozzá bátyja és nővére is, így ők lettek az első három testvér a világon, akik megmászták a 8000 méter magas hegyet. A Guinness-rekordok könyve elismerte a bravúrt. Ezután hozzáment George Dijmarescuhoz, egy Egyesült Államokban élő, romániai születésű hegymászóhoz, és még ötször mászta meg vele a csúcsot. A házasságukat azonban a közös sikerek sem mentették meg.
Lhakpa jelenleg az Egyesült Államok Connecticut államában él két lányukkal. Van egy fia is egy korábbi kapcsolatából. Kezdeti expedíciói során a nepáli zászlót tűzte ki a csúcsra. Ezúttal az amerikai zászlót vitte.
A nők példaképe lett
Az eredményei azonban sokáig nem vonzották a média figyelmét és a szponzorokat. Sok éven át elismerés nélkül élt, és minimálbérért dolgozott. Kétszer idegenvezetőként segítette a hegymászókat, úgy mászhatott újra, néhány alkalommal pedig a barátai és a családtagjai támogatták anyagilag az utazásait. Pénzügyi szempontból a kezdtek a dolgok megváltozni, miután megtanult jól angolul, így már Interjúkat is adott és rendezvényeken is tartott beszédeket.
Rendkívüli teljesítményével, kitartásával, bátorságával rengeteg nő példaképévé vált. A BBC 2016-ban Lhakpát beválasztotta a 100 leginspirálóbb és legbefolyásosabb nő közé. 2018-ban teljesítette kilencedszer a csúcsra érését, amit már szponzoroktól kapott. A 10. alkalommal, közösségi finanszírozáson keresztül gyűjtötte össze a pénzt. Ha azt feltételeznénk, hogy ezzel a rekorddal megpihen, akkor nagyot tévednénk. Nem tervezi, hogy az idei szezon után visszavonul. A K2-t, a világ második legmagasabb csúcsát akarja átlépni. Azt tervezi, hogy fiával és lányaival a jövőben együtt másszák meg az Everestet.