A hatóságok nagy erőkkel kórházi ágyak kialakításába kezdtek Kína egész területén, egy olyan pusztító hullámtól tartva, amely hasonló ahhoz, ami a közelmúltban Hongkongot sújtotta. Emberek milliói kerültek karanténba miatta.
Hétfőn az északkeleti Csilin tartományban 4,5 millió embert helyeztek három napra karanténba a vírus terjedésének megfékezése érdekében. A múlt héten utazási tilalmat rendeltek el az ott élő 24 millió lakosra – ez volt az első alkalom, hogy egy teljes tartományt lezártak azóta, hogy Kína 2020 januárjában elzárta Hubei tartományt és Vuhan városát abban a reményben, hogy ez megakadályozza a vírus terjedését.
A hatóságok most egy olyan pusztító fertőzési hullámtól tartanak, amely hasonló lehet ahhoz, amely az elmúlt hetekben megtöltötte Hongkong korházait, magánklinikáit és halottasházait. Hongkong nagyon megszenvedte az omicron variáns gyors terjedését, ahogy ezt az alábbi kisfilmből is le lehet szűrni.
Kína hétfő este a kilencmillió lakosú Senjang városát is lezárta. Az egészségügyi hatóságok ugyanis több mint 4000 új, helyileg terjedő fertőzésről számoltak be országszerte, többségük Csilin tartományban, amely Senjang közelében található.
Az ország másik sarkában a csúcstechnológiai metropolist, Sencsent is ötnapos zárlat alá helyezték a hónap elején, és az ott élő 12,5 millió lakost háromszoros Covid-tesztelésre kötelezték, a metró- és buszjáratokat pedig felfüggesztették. A hatóságok ezt a drasztikus intézkedést annak ellenére ozták, hogy egy nap alatt mindössze 60 új esetet fedeztek fel Sencsenben.
Kína ugyanis ragaszkodik a drákói zéró-Covid-stratégiájához, még akkor is, ha a legtöbb ország enyhített a korlátozásokon.
Bár a fertőzések és a halálozások száma Kínában viszonylag alacsony más országokhoz képest, a kínai vezetők azt jelzik, hogy tartják a korlátozásokat, hogy megakadályozzák a halálozások számának esetleges megugrását.
Kína más részein is emberek tízmilliói vannak különböző típusú karanténban. Hsziamen kikötővárosa bezárta az egyetemeket, felfüggesztette a személyes órákat és becsukatta a szórakoztató létesítményeket - írja a telegraph.co.uk.
A nagyszabású bezárások ellenére kínai szakértők szerint az ország továbbra is felkészületlen a vírussal való együttélésre.