Ausztrália nincs közel, ez igaz, de ha eldöntöttük, hogy végre valahára elindulunk egy tengeren túli útra, akkor tökéletes úti cél lehet. A kontinensen felfedezhetünk modern nagyvárosokat, csodás nemzeti parkokat és megannyi filmforgatási helyszínt, ahol ikonikus filmes kulisszák között barangolhatunk. Mutatunk közülük most négyet.
A Krokodil Dundee című film 1986-os nemzetközi sikere kül- és belföldi látogatók tömegeit vonzotta a Top End néven ismert földrajzi régióba, mely Ausztrália északi területének felső vége. A legtöbb ausztrál jelenetet a Kakadu Nemzeti Parkban, Ausztrália legnagyobb nemzeti parkjában forgatták. A helyszín érdekessége, hogy akkoriban még sok ausztrál számára is ismeretlen helyszín volt.
A képkockák, amiken a filmsztár, Paul Hogan előbukkan a Gunlom-vízesés medencéjéből, lándzsája végén egy barramundi hallal, vagy éppen az Ubirr egyik sziklaormáról néz le a Soha-Soha vidékre (Never-Never Country), elgondolkodtatták az ausztrálokat, hogy miért nem járták még be ezeket a vidékeket.
Azóta a film kultuszfilmmé vált; a krokodillal birkózós jelenetben látható Walkabout Creek Hotel, ami eredetileg Federal Hotel néven volt ismert, pedig egy jó nagy filmes relikviává. A hotel egyébként McKinley városában, Queensland középső részén található. Az elhivatott rajongók pedig hajlandók 9 órát is autózni a Townsville-i repülőtértől idáig, hogy a hotel szintén híressé vált bárjában megigyanak egy pohár sört.
Halálos nyugalom a Hamilton sziget mentén
Ausztrália egyik legismertebb természeti látványossága a Nagy Korallzátony, és itt játszódik 1989 egyik legizgalmasabb pszichológiai thrillerje, a Halálos nyugalom című film, amiben a fiatal Nicole Kidman, az új-zélandi születésű Sam Neill, és piszkosul napbarnított Billy Zane borzolták az idegeket.
De a filmnek volt egy negyedik főszereplője is, méghozzá a forgatási helyszín, ami úgy nézett ki, mintha mérföldekre lenne a szárazföldtől, pedig nem. A forgatás nagyrészt ugyanis a Whitsundays szigetek mentén, pontosabban a Hamilton-sziget öblében zajlott, Queenslandben.
Philip Noyce rendező (Vadászat a Vörös Októberre, Férfias játékok) és az Oscar-díjas operatőr, Dean Semmler (Farkasokkal táncoló) olyan profi módon oldották meg a felvételeket, hogy semmi sem látszik a parton fehérlő üdülőhelyekből és jachtokból, pedig már akkor is volt belőlük elég. A mozivásznon az öböl olyan végeláthatatlan, mintha az Ingram házaspár és halálosan csábító potyautasuk tényleg a Csendes-óceán közepén ringatózna a vitorlásával.
Nagy hírverés egy kis városnak
A grandiózus díszlettel, csodás musical betétekkel és lenyűgöző forgatási helyszínekkel operáló Baz Luhrmann, ausztrál filmrendező filmjeit (Moulin Rouge!, Romeó és Júlia, A nagy Gatsby) nem kell bemutatni a filmkedvelőknek.
Ausztrália című alkotása azonban olyan gyorsan eltűnt a köztudatból, ahogy megjelent. Pedig két évtizeddel a Krokodil Dundee sikere után, ettől a nagyszabású ausztrál produkciótól várták az újabb turisztikai fellendülést a Kimberley régióban, ahol a film játszódik.
De sajnos nem minden volt az, aminek látszott. Az Ausztrália története ugyanis csak két helyszínt érintett a kontinensen: a már említett Kimberley és a Darwin régiót. Sőt ami még érdekesebb, hogy a queenslandi kormány bőkezű támogatásának köszönhetően a Darwinban játszódó jeleneteket valójában Bowenben forgatták, ami bizony egy ízig-vérig mezőgazdasági város. De így legalább elérhete a 15 perces hírnév a település csodás paradicsom ültetvényeit, és azt a túlméretezett mangószobrot, amelyet tévesen fejjel lefelé helyeztek el a talapzatára.
Sivatagi harcok
A filmrajongóknak ma már se Mel Gibsont, sem pedig a Mad Max franchise-t nem kell bemutatni. Pedig az 1979-ben készült ausztrál disztopikus akciófilm 1980-ban került csak nemzetközi forgalmazásba, a hallgatag főszereplőt játszó Gibson pedig még ismeretlen színésznek számított.
A forgatási helyszínek viszont pontosan azt adták, amire a rendező, George Miller vágyott. Egy apokaliptikus, homokba süllyedt világot, amely szinte teljesen kiszáradt, nüvényeknek pedig semmi nyoma. A Coober Pedy és Broken Hill régiók pont ilyenek voltak. Az első rész autós és motoros üldözéseit pedig Geelongtól nyugatra és Clunes környékén forgatták, Victoria államban.
Clunes egyébként az állam aranyközpontja volt egészen az 1890-es évek végéig. A helyi bányák ugyanis a leggazdagabb aranylelőhelyeknek számítottak akkoriban. Bár az aranyláz mára már elapadt, sokan érkeznek ide még mindig szerencsét próbálni. Nem véletlen hát, hogy a vidék elhagyatottnak tűnő autóútjai a Mad Max halálos járgányainak is megfeleltek.
Forrás: Jetstar.com