Több tanulmányban foglalkoznak a kutatók egy Afrikában található „gyilkos" tóval,mely szerintül milliók számára lehet végzetes – olvasható a NYpost.com oldalán. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a Ruanda és a Kongói Demokratikus Köztársaság között található Kivu-tó robbanásveszélyes gázokat rejt magában.
A közelében található ugyanis a világ egyik legaktívabb vulkánja, a Nyiragongo-hegy, melyből a kitörő láva az évek során hatalmas mennyiségű metánt és szén-dioxidot oldott fel a Kivu felszíne alatt. A tudósok most arra figyelmeztetnek, ha ezek az úgynevezett limnikus halálos gázok kitörnek, az nagy hullámokat és mérgező gázfelhőt eredményezne, ezzel milliók életét veszélybe sodorva.
Ezért hívják "gyilkos tónak", amelyből a világon mindössze három létezik: a Kivu, a Nyos és Monoun tavak.
Az Nyos-tónál 1986-ban több mint 1800 ember fulladt meg a halálos gázok kitörése miatt. A Kivu-tónál egy hasonló katasztrófa mintegy 2 millió ember életét veszélyeztetné. A helyzetet tovább rontja, hogy a limnikus kitöréseket hihetetlenül nehéz megjósolni, ezért ez elkerülhetetlen katasztrófa lenne.
There were 92 earthquakes and tremors recorded in the past 24 hours around the Mount Nyiragongo volcano in the Democratic Republic of the Congo, a government official sayshttps://t.co/2FCuKB5tS3
— CNN Breaking News (@cnnbrk) May 30, 2021
Mind Ruandában, mind a Kongói Demokratikus Köztársaságban sokan élnek félelemben a tó káros hatásaitól, és rengeteg történet kering arról is, hogy úszók tűntek el a tó mélyén, miután megfulladtak vagy víz alá kerültek. Ennek ellenére a tudósok megtalálták a módját, hogy a kitermelt gázt egy csővezetéken keresztül egy második, Ruandában található, szárazföldi létesítménybe küldjék, ahol a elektromos árammá alakítják át. Azt remélik, hogy annak eltávolítása idővel csökkentheti a tóban uralkodó nyomást, és ezzel esetleg egy limnikus kitörés kockázata is kisebb lesz.