Mária kútját az egyik leghíresebb bibliai helyszínként tartják számon, mivel itt történt meg az Angyali üdvözlet. Vagyis azon a helyen található, ahol a Gábriel arkangyal megjelent Máriának és bejelentette, hogy Isten fiával áldott.
Kérdés, hogy valóban létezett-e ez a hely. A Bibliában ezt olvashatjuk: „És fogta a kancsót, és kiment, hogy megtöltse az egészet. És íme, egy hang ezt mondja: Üdvözlégy, aki kegyelmet kaptál! az Úr van veled; áldott vagy az asszonyok között! És körülnézett, jobb és bal kezében, hogy lássa, honnan jött ez a hang. És elment reszketve az õ házába, és letette a kancsót; És felvette a bíbort, leült a helyére, és kihúzta. És íme, az Úr angyala állt előtte, és ezt mondta: Ne félj, Mária! mert kegyelmet találtál mindenek Ura előtt, és fogansz az ő igéje szerint."
Mária kútja ma Názáret belvárosának központjában, a főút mellett található. A helyszín tulajdonképpen egy modern vízvályú, amelyet az ősi vályú fölé építettek, amelyet egykor az asszonyok és állatok ivóvízként használtak. Maga a kút, ahonnan a víz érkezik 200 méterrel északra található, és természetes forrásból, csöveken át nyeri vizét
Kérdés, hogy a kút, amit ma látunk tényleg Mária kútja-e? Erről még ma is vitatkoznak a régészek. A mai Názáret városában közvetlenül az Angyali üdvözlet görög ortodox temploma mellett található kút egy földalatti forrás fölött helyezkedik el.
Azt biztosan tudjuk, hogy a kút az arab falusiak helyi találkozóhelyeként szolgált évszázadokon keresztül. Itt gyűltek össze az asszonyok, hogy megtöltsék kancsóikat, és megbeszéljék a falu híreit. Egy másik, nem túl távoli kútból folyó vízhez pedig a pásztorok vitték inni a csordáikat. Ez a hely, tehát mindig is a falusi élet közösségi helye volt.
Ardenna Alexandre és Butrus Hanna, az Izraeli Régiségügyi Hatóság munkatársai 1997 és 1998 között ásatásokat végeztek itt, és sok felszín alatti vízrendszert fedeztek fel. Ők mondták ki először, hogy a ma Mária-kútként ismert hely Názáret fő vízforrásaként szolgált. Annak ellenére, hogy találtak római kori edénytöredékeket, Alexandre jelentése szerint nem áll rendelkezésre elég bizonyíték a hely római kori használatára.
Az 1990-es évek végén egy Názáretben élő házaspár, Elias és Martina Shama a falat átásva földalatti járatokat fedezett fel, amelyek további ásás után hatalmas földalatti komplexumot tártak fel. 2003-ban Richard Freund régész kijelentette, meggyőződése, hogy a lelőhely római kori. "Biztos vagyok benne, hogy ami itt van, az Jézus korabeli - mondta .
A területet, minél előrébb haladt az idő, annál magasabb szintű elemzésnek vetették alá. A szén-14-es kormeghatározás során 3 szénmintát vizsgáltak a tudósok. Mindegyike nagyon eltérő időszakból származott, jelezve, hogy a kutat sokáig használták, de ezt csak az 1300-1400 közötti időszakra lehet biztosan kijelenteni.
A katolikus egyház úgy véli, hogy az Angyali üdvözletre Mária kútjától ötszáz méterre, az Angyali üdvözlet-bazilikában került sor, egy modern épület alatti régebbi templomban, amely a 4. századból származik. Hogy mi az, ami valóban történt, arra talán majd a jövő műszerei és kutatásai adnak mégpontosabb választ.