Az Economist Intelligence Unit (EIU) minden évben elkészíti felmérését a legélhetőbb városokról, és ez idén sem volt másként: 140 várost listáztak olyan tényezők alapján, mint a stabilitás, az infrastruktúra, az oktatás és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, idén mindezek a járvány fényében bizonyultak meghatározónak - derül ki a bbc.com cikkéből.
Fontos szempont volt, hogy mennyire szigorú karanténintézkedéseket kellett bevezetni, és ez alapján az európai városok visszaestek, míg az ausztrál, japán és új-zélandi települések előre kerültek, miután gyorsan reagáltak a járvány kitörésére és minimalizálni tudták a fertőzések számát. Így szerezte meg Auckland az első helyet, miközben az európai városok könyvelhették el a legnagyobb esét, miután a rangsor első tíz helyéből nyolcat legutóbb európai város foglalt el.
Bécs például az első helyről a 12. helyre esett vissza, pedig az osztrák főváros évek óta vezette a listát, általában Melbourne-nel állt az élen. A legdrámaibb mértékben Hamburg esett, pontosan 34 helyet, így érkezve a 47. helyre. Mindebben közrejátszott például a kórházakra nehezedő nyomás, amely a tanulmány szerint a legtöbb német és francia városban nőtt, lerontva az egészségügyi pontszámot. A karanténintézkedések és a mozgás korlátozása a felmérés szerint szintén csökkentette az általános élhetőséget. A lista tetejével ellentétben az alján, vagyis a legkevésbé élhető városok rangsorában kevés mozgás történt, és a legkevésbé élhető város továbbra is Damaszkusz, főként a folyamatos háború miatt.
A tíz legélhetőbb város 2021-ben
- Auckland, Új-Zéland
- Oszaka, Japán
- Adelaide, Ausztrália
- Wellington, Új-Zéland
- Tokió, Japán
- Perth, Ausztrália
- Zürich, Svájc
- Genf, Svájc
- Melbourne, Ausztrália
- Brisbane, Ausztrália
A tíz legkevésbé élhető város 2021-ben
- Damaszkusz, Szíria
- Lagos, Nigéria
- Port Moresby, Pápua Új-Guinea
- Dakka, Banglades
- Algír, Algéria
- Tripoli, Líbia
- Karacsi, Pakisztán
- Harare, Zimbabwe
- Douala, Kamerun
- Caracas, Venezuela