Vasárnap kitört az Indonézia keleti Nusa Tenggara tartományában található Ili Lewotolok tűzhányó 26 falu 2700 lakóját kényszerítve otthonaik elhagyására, amikor forró, mérgező gáz és láva kezdett terjengeni a vulkán közelében. Láthatóan négy kilométeres magasságba lövell hamut és füstöt az égre – írta a Daily Star vasárnap a helyi katasztrófavédelem közleménye szerint.
Raditya Jati, a hatóság szóvivője elmondta, hogy az Ili Lewotolok vulkán pánikot váltott ki a közelben élők körében. Az egyik, 17 éves szemtanú, Muhammad Ilham szerint a lakosok menekülni kényszerültek, és "még mindig menedéket keresnek", de sokuknak "jelenleg pénzre van szüksége" a sziget elhagyásához. Az indonéz Vulkanológiai és Geológiai Központ szerint a vulkán közeli területeken "forró felhőket, lávafolyamot, láva lavinát és mérgező gázt" tapasztalnak.
A növekvő fenyegetés miatt a központ mostanra négyes, azaz a legmagasabb fokozatra emelte a vulkán veszélyszintjét az országban. Az Ili Lewotolok az ország 130 aktív vulkánjának egyike, Indonéziában azonban csak két másik van jelenleg riasztási szinten. A Szumátrán található Sinabung, amely ebben a hónapban tört ki, szintén a négyes riasztási fokozaton van a Jáva szigetén található Merapi vulkánnal együtt.
A Szumátrán található Sinabung-hegy augusztus 29-én, helyi idő szerint reggel 7:52-kor tört ki, és 2000 méter magas forró vulkáni hamut lövellt a levegőbe, amely arra kényszerítette a vulkán közelében lakókat, hogy elhagyják a területet. Az MTI legfrissebb jelentése szerint a legutóbb 2017-ben kitört Ili Lewotolok vulkán környékéről mostanra már több mint 4400 lakost helyeztek biztonságba a hatóságok, illetve lezárták a helyi repülőteret.