Július 10-én felkerült az UNESCO Globális Geoparkok hivatalos listájára az első szerb természeti nevezetesség, a Derdap Nemzeti Park. Ez a látványosság további 14 új geoparkkal közösen gazdagítja mostantól az UNESCO természeti palettáját - tudtuk meg a szerb Turisticki Svet híréből.
A szóban forgó nemzeti parkot Szerbia északkeleti részén találjuk, a szerb-román határ mentén, a Duna jobb partján. A területet 1974-ben nyilvánították védettnek. A látogatók főleg a Vaskapu-szorosáról ismerik, amely Európa leghoszabb és legnagyobb folyóáttörése. A szoros összesen 100 km hosszan húzódik, magába foglalva négy kisebb szurdokvölgyet. A parkban három katlan is felfedezésre vár.
A Kazán-szoros a leglátványosabb hely, ahol a Duna szélessége mindössze 140 méter, mélysége pedig a 90 métert is eléri. Ez a folyók mélysége szempontjából a világon szinte egyedülálló.
Élővilága is sokoldalú. Egyes vizsgálatok szerint, mintegy 1100 növényfajnak ad otthont ez a térség. A madár és állatvilága is gazdag, nagy erdős területeinek köszönhetően. Érdekesség még, hogy a jégkorszak visszamaradt emlékei is fellelhetők itt.
A nemzeti park épített értékei között ott van még Galambóc vára, a Duna szerbiai szakaszának legjelentősebb várromja, amelyet tavaly öt éves felújítás után nyitottak meg ismét a látogatók előtt.
Az UNESCO Globális Geoparkok közé egy kanadai, több kínai, finn, indonéz, nicaraguai, portugál, koreai és orosz nemzeti park is felkerül a szerb park mellett. A rászletes listát ide kattintva böngészhetik át.