Az Olasz Nemzeti Kutatási Tanács kihasználta, hogy olyan sokan tartózkodnak egyszere otthon, mint talán még sosem. Arra kérte az embereket, hogy segítsenek információkat gyűjteni a fényszennyezésről, egész pontosan arról, hogy mennyi fény szűrődik be az utcáról a lakásokba - derül ki a Travel and Leisure cikkéből.
A múlt hónapban több mint 7000-en töltötték le az ehhez szükséges alkalmazást, hogy részt vegyenek a #scienzasulbalcone #tudományazerkélyról nevű projektben. A méréshez a résztvevőknek le kellett kapcsolniuk a lámpákat a lakásukban, míg a telefon kameráját a legvilágosabb fényforrásra irányították, amely beszüremlik hozzájuk. Az alkalmazás megmérte a fényerőt, és az adatokat továbbította a kutatóknak.
"Ezzel a kísérlettel azt is szerettük volna elérni, hogy kicsit közelebb hozzuk az emberekhez a mérési technikákat, tudományos módszereket, hogy belekóstolhassanak gyakran összetett folyamatokba"- mondta Alessandro Farini, a Firenzei Nemzeti Optikai Intézet kutatója, a kísérlet egyik szervezője.
A tudósoknak egyébként nehéz összegyűjteni a fényszennyezésről szóló információkat, mert ehhez az kell, hogy széles körben „bepillanthassanak" az emberek otthonaiba, méghozzá éjszaka. Ezek az adatok azonban fontosak a közegészségügy és a tudomány szempontjából is. A fényszennyezés többek között gyengítheti az immunrendszert, és veszélyeztetheti a csillagászok munkáját.
A március 23-tól március 25-ig tartó kutatásban minden tartományból vettek részt. Nem meglepő módon az adatok azt mutatták, hogy a városokban csaknem kétszer akkora a fényszennyezés, mint vidéken.