Marseille Franciaország második legnagyobb városa, de sokáig nem arról volt híres, hogy különösebben turistabarát hely lenne. Az elmúlt évtizedek alatt azonban sikerült alaposan újragondolnia magát. A kikötő még mindig nyüzsög, és biztos, hogy még ma is köttetnek itt simlis üzletek az árnyékban, ugyanakkor a város multikulturális szíve, a modern épületek, a trendi kávézók és éttermek ma már jól kiegészítik mindezt. Ha csak 24 órája van, Marseille akkor is sok oldalát megmutatja.
Marseille régi kikötője, a Vieux-Port – bármennyi változáson is esett át a város – még mindig a tengeri szíve a településnek. Ha a Kr.e. 600 körül kiépült kikötőben kezdjük a reggelt, esetleg még 8 óra előtt, akkor egy-két nyugodt percet is eltölthetünk a csöndesen ringó csónakokat és halászhajókat figyelve. Mert ha elkezdődik a reggeli halpiac, ami 8-tól körülbelül 13-ig tart, akkor aztán sodródnunk kell az árral. Ilyenkor itt van a Marseille-i éttermek vezetőinek színe-java és mindenki a legjobb fogásokat akarja.
Miután átverekedtük magunkat a kiabáló séfek, a tengeri halak és polipok hadán, érdemes a kikötőtől délre fekvő Notre-Dame de la Garde templom felé venni az irányt, mert ez a város egyik legnépszerűbb látványossága. A bazilika egy 149 méter magas mészkőcsúcson található, ahova többféleképpen is feljuthatunk. Felülhetünk például a kikötőtől induló kis városnéző vonatra, ami felmászik egészen a bazilika lábához, de tehetünk egy 30 perces sétát, vagy esetleg taxiba is huppanhatunk.
Csak az időnktől függ, hogy melyiket választjuk, de a fenti kilátást nem érdemes megspórolni. Ha nem is megyünk be az 1853 és 1864 között épült templomba, a 360 fokos kilátás megéri a ráfordított időt. Az épület egyébként nagyon hasonlít a firenzei Il Duomo csíkozott katedrálisára, csak nem annyira öreg.
• Marseille Franciaország legöregebb városa, mintegy 2600 éve alapították.
• A város 2013-ban viselte az Európa Kulturális Fővárosa címet.
• Marseille 16 alprefektúrából és összesen 111 különböző városnegyedből áll össze.
• Sok filmet forgattak Marseille-ben és környékén, de az újabbak közül a legismertebb a Taxi című film szériája volt.
• A várost könnyen megközelíthetjük vonattal, repülővel és akár motorral is. Tömegközlekedése jól kiépített, buszt, villamost és metrót is használhatunk.
A város másik érdekessége az a vár, ahol a világ legismertebb, ám sosem létezett grófja raboskodott. Így ha Marseille-be látogatunk, ne maradjon ki a programból a Château d'If, vagyis If vára, ami a kikötőtől nem messze, egy kopár szigeten áll. Hajóval húsz perc alatt elérhetjük a várat, ahol a jelenlegi tulajdonos egy interaktív, fiktív-történelmi túrával várja a látogatókat. Itt egy kis időre belecsöppenhetünk Monte Christo grófjának életébe is, a nagy sikerű kosztümös film kulisszái közé.
Hagyjuk magunkat elveszni az utcákon!
Ezt a felhívást már sok más városnál is ellőtték – de Marseille esetében tényleg érdemes spontán dönteni, és arra sétálni, amerre a lábunk vagy éppen az orrunk visz. Korzózzunk a szűk utcákon, ne hagyjuk ki a kikötő színes házait, a város magjában megbújó régi kávézókat, és kerüljük el a nagyon turistás éttermeket.
Utóbbi nem könnyű feladat, de minél frekventáltabb helyen van az étterem, és minél olcsóbban kínálják a város ikonikus hallevesét, a bouillabaisset, annál biztosabb, hogy a leves sosem látott halat, és még a csapvizet is kiszámlázzák.
Ha megfizethető, de eredeti hallevesre vágynak, a visszajáró utazók szerint a kikötőben található Le Miramar jó választás lehet. Igaz, itt már 23 euró körül jár egy tányér leves, de legalább minden benne van, ami kell.
A gyalogos vagy biciklis városnéző túrák is az erősen ajánlott programok közé tartoznak, bár a legtöbbet a francia mellett csak angol nyelven lehet kérni. De ha így tesznek, biztos nem marad ki egyetlen izgalmasabb látnivaló sem a szűkre szabott 24 órás útunk alatt.