A napokban jelentette be a Csendes-óceán délnyugati részén fekvő Vanuatu ország, hogy betiltaná az egyszeri használatos pelenkákat, így rengeteg káros szeméttől kímélhetnék meg a természetet - írja a szerb 021.rs.
Egy baba, mielőtt szobatisztává válik, becslések szerint átlagosan egy tonna pelenkát is elhasznál. Az adatok szerint a kis óceáni ország fővárosában, Port Vila-ban a pelenkák teszik ki a háztartási hulladék legnagyobb részét.
Az eldobható pelenka az egyik leginkább környezetszennyező használati tárgy a világon. Lebomlási ideje a becslések szerint közel száz év, égetése pedig a benne lévő műanyag miatt környezetkárosító, a lerakókban bomló pelenkák ráadásul mérgező metánt is termelnek.
A csendes-óceáni ország számtalan jelentős környezetvédelmi intézkedést hozott már, így például az elsők között tiltotta be a nejlonzacskók használatát. Most a papírpelenka mellett tiltólistára helyezik a műanyag evőeszközöket és ételtárolókat, valamint a polisztirolból készült úgynevezett habpoharat is. A tilalom december 1-től léphet érvénybe.